Yunanistan’ın yeni başbakanı Samaras

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da muhafazakar Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras, yemin ederek yeni başbakan oldu.

Yunanistan’da muhafazakar Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras, Cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen dini yemin töreniyle başbakan olarak görevine başladı. Sosyalist PASOK ve Demokrat Sol Parti’nin destek verdiği ‘kurtuluş hükümeti’nin hangi bakanlardan oluşacağı ise bu akşam netlik kazanacak. Yeni hükümetin yarın yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

Yunanistan’da geçen Pazar yapılan seçimlerden yüzde 29,66’lık oy oranı ile 129 milletvekili çıkaran YDP, koalisyon hükümeti kurmayı başardı. Cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen yemin töreninin ardından bir açıklama yapan Samaras, “Allah’ın yardımı ile halkın olabildiğince kısa sürede krizden çıkabilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” dedi. Ulusal birliğe ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Samaras, perşembe gününden itibaren bakanlarından “Yunan halkına umut vermek için çok sıkı çalışmalarını” isteyeceğini söyledi.

Samaras, daha sonra başbakanlık konutuna geçerek geçici başbakan Panayotis Pikramenos’tan görevi devraldı.

Bu arada koalisyon hükümetinde yer alan Başbakan Samaras, PASOK lideri Evangelos Venizelos ve DİMAR lideri Fotis Kuvelis, saat 19:00’da bir görüşme yapacak. Görüşmede yarın yapılacak Eurogroup toplantısına katılacak olan Maliye Bakanı Yorgos Zanias ile birlikte Yunanistan’ın ekonomisinin son durumu ele alınacak.

Sızan bilgilere göre YDP’den Meclis Başkanlığına Vangelis Meymerakis, Savunma Bakanlığı’na Dimitris Avromopulos, Dışişleri Bakanlığına ise Panos Panayotopulos getirilecek.

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.