Yunanistan’daki yerel seçimler

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da yerel seçimler için oy verme işlemi tamamlandı.

Yarış, Yeni Demokrasi Partisi ile Siriza arasında geçiyor

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, seçim yarışı Yeni Demokrasi Partisi ile Radikal Sol İttifak Partisi “Siriza” arasında geçiyor.

Seçimlerde en kritik iki şehir başkent Atina ve ülkenin ikinci büyük şehri Selanik.

Yunanistan'da yerel seçimler

Açılan ilk sandıklardan gelen resmi olmayan ilk sonuçlara göre, başkent Atina’da yarışı yüzde 21,29 ile PASOK ve Demokratik Sol Partisi’nin (DHMAR) adayı Yorgo Kaminis önde götürüyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülke genelinde oyların yüzde 21,67’sinin sayıldığı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) adayı Gabriel Sakellaridis’in yüzde 19,94, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) adayı Aris Spilyotopulos 17,15, Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) adayı İlias Kasidiaris’in ise 15,92 oranında oy aldığının belirlendiği kaydedildi.

Açıklamada, oyların yüzde 21,77’sinin sayıldığı Selanik’te PASOK ve DHMAR partilerinin desteklediği Yannis Butaris’in yüzde 36,02, YDP’nin adayı Kalafatis Stavros’un ise 26,23 oy aldığı belirtildi.

Oyların yüzde 19,46’sının sayıldığı Atina ve Pire’yi de içeren Attiki bölgesinde SYRİZA adayı Rena Duru’nun 23,57, PASOK ve DHMAR adayı Yannis Sguros’un 22,25, YDP adayı Yorgo Kumuçakos’un ise 14,33 oranında oy aldığı açıklandı.

1400478748_yerel-6

Batı Trakya’da Türk adaylar yarışıyor

Batı Trakya’da da oy sayım işlemi sürüyor.

Yassıköy Belediyesi’nde, yarış mevcut belediye başkanı İsmet Kadı ile Yunanlı rakibi Amucas Tiryakos arasında geçiyor.

Kozlukepir-Sirkeli Belediyesi ile Mustafçova Belediyesi’nde, başkanlık yarışı sekiz Türk aday arasında devam ediyor.

Türk başkan adaylarının bulunmadığı bölge seçimlerinde ise, il meclisi aday listelerinde, Gümülcine ve İskeçe’den Türk azınlık mensubu adaylar yer alıyor.
İlk turda adaylar yeterli çoğunluğu alamazsa, bu bölgelerde seçimin ikinci turu yapılacak.

Seçmenler 25 Mayıs’taki ikinci turda, Avrupa Parlamentosu’ndaki 21 sandalye için de oy kullanılacak.

Başbakan Antonis Samaras: “Yerel seçimlerin ilk sonuçları olumlu”

Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Antonis Samaras, yerel seçimlerin ilk sonuçlarını “olumlu” olduğunu söyledi.

YDP bürosunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Samaras, “Her seçim sandığının kendi önemi var ve gayet tabii ki partimiz için olumlu ve tartışılmaz olan yerel seçim sonuçlarının ayrı bir önemi de var” diye konuştu.

Önümüzdeki Pazar günü yerel seçimlerin ikinci turunun ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Samaras, Yunanistan’ın vatandaşların fedakarlıklarıyla layık olduğu istikrarı görmesi gerektiğini belirtti.

Venizelos: “2. turda halk, çalışkan adaylara oy verecek”

PASOK lideri ve Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos ise ikinci tur yerel seçimlerde halkın yetenekli ve çalışkan adaylara oy vereceğini ifade etti.
Hrisi Avgi Partisi’nin (Altın Şafak) aldığı oy oranına da değinen Venizelos, tüm demokratik güçlerin Nazilere ve şiddete karşı güçlü bir mücadele vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon’un (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras da “En iyi goller ikinci turda atılır” yorumunu yaptı. Atina ve Attiki bölgesinin sayfa değiştirdiğini dile getiren Çipras, önümüzdeki Pazar günü halk oylamasının yapılacağını belirterek, oyların boşa gitmeyeceğini söyledi.

Atina Belediye Başkanı adaylarının açıklamaları

PASOK ve DHMAR Partilerinin desteklediği Atina Belediye Başkanı adayı Yorgo Kaminis, halkın verdiği desteği ikinci turda sürdürmesi çağrısında bulunarak büyük bir zafer kazanacağı inancını dile getirdi.

SYRİZA Atina Belediye başkanı adayı Gabriel Sakelleridis, kendine güvenen ve oy veren insanlara teşekkür ederek “ilk tur bizi haklı çıkarıyor” şeklinde konuştu.
Sakellaridis, Atina’nın geleceği için halka dayanışma çağrısında bulundu.

(AA)


İçeriği Paylaş