Yunanistan’a nefes almak yok

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği maliye bakanları, Polonya’da yaptığı toplantıda Yunanistan için hazırlanan paketten bir sonraki yardım diliminin serbest bırakılması kararını 14 Ekim’e ertelemişti.

Avrupalı bakanlar, yapılan yardımlara ve alınan tasarruf önlemlerine rağmen ekonomisinde istikrarı yakalayamayan Yunanistan’ın borçlarını geri ödeyememesinden endişeli.

Yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Yunanistan’ı bir sonraki yardım dilimini ödememekle tehdit eden Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de “Bild am Sonntag“ gazetesine yaptığı açıklamada, bu konuda hiç kimsenin yanılgıya kapılmaması gerektiğini belirtti.

Ödeme yapılmadan önce Avrupa Merkez Bankası (AMB), Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) oluşan troykanın Yunanistan’ın tasarruf hedeflerini başaracağından emin olması gerektiğini dile getirdi.

Atina’da endişe büyük

Atina’da ise beklenen yardım geciktikçe endişe büyüyor. Yunan basınına göre, Papandreu hükümeti bir sonraki yardım diliminin gelmemesinden korkuyor.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun da ülkenin derinleşen kriziyle ilgilenmek için BM Genel Kurulu toplantısının yapılacağı New York ziyaretini iptal ettiği açıklandı.

Yapılan açıklamada, ”Başbakan Papandreu’nun, gelecek haftanın Euro Bölgesi’nde 21 Temmuz’da alınan kararların değerlendirilmesi açısından özellikle çok önemli olması ve Yunanistan’ın alması gereken inisiyatifler nedeniyle daha önceden planlanan ABD ziyaretini ertelediği” belirtildi.

Papandreu’nun, bugün New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve gelecek hafta salı günü de Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ile görüşmesi planlanıyordu.

© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.