Yunanistan kemerleri daha da sıkacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Mali krizi nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan, ikinci yardım paketini alabilmek için kemerleri daha da sıkmaya hazırlanıyor.

Yunanistan’da, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), ikinci yardım paketiyle ilgili öne sürdüğü koşullar konusunda, Başbakan Lukas Papadimos ile hükümeti destekleyen siyasi parti liderleri arasında bir görüşme gerçekleşti. Müzakerelerin pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor.

Yunanistan Başbakanlığı, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), ikinci yardım paketiyle ilgili öne sürdüğü koşullar konusunda, Başbakan Lukas Papadimos ile hükümeti destekleyen siyasi parti liderleri arasında yapılan görüşmede prensipte anlaşma sağlandığı ancak, nihai cevabın yarın verileceğini açıkladı.

MAAŞ MALİYETLERİ AZALTILACAK

 

Başbakanlık bürosundan yapılan yazılı açıklamada, siyasi liderlerin anlaşmaya vardığı konular arasında, bütçe harcamalarının yüzde 1,5 oranında azaltılması için 2012 yılı içinde ek önlemlerin alınması, dar gelirlilere verilen ek emeklilik maaşlarının güvence altına alınması, bütçe açığının kapatılmasına yönelik ekonomik faaliyetlerin ve istihdamın güçlendirilmesi amacıyla maaş çizelgesi ile maaş maliyetlerinin azaltılması, bankaların ekonomik bağımsızlıklarını ve kamu çıkarını güvence altına alacak araçlarla koordineli olarak yeniden sermayelendirilmeleri gibi konuların bulunduğu belirtildi.

Başbakanlık açıklamasında, başbakan ve siyasi parti liderlerinin sözkonusu programla ilgili nihai karar varmak için müzakereleri sürdürmek üzere yarın tekrar bir araya gelecekleri kaydedildi.

“TROYKA’NIN TALEPLERİNE DAYANAMAYIZ”

Bu arada, başbakanlık konutundaki görüşmeyle ilgili basına açıklama yapan Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras, Troyka’nın, Yunanistan’ın dayanamayacağı taleplerde bulunduğunu belirtti. Samaras, “Bizden daha çok durgunluk istiyorlar. Ülke daha fazlasına dayanamaz. Bunu tersine çevirmek için her türlü çabayı gösteriyorum” dedi.

Diğer yandan, eski Başbakan PASOK lideri Yorgo Papandreu’nun ardından, LAOS Başkanı Yorgos Karacaferis’in de hükümette yer alan LAOS’lu bakanlarla parti kurmaylarını olağanüstü toplantıya çağırdığı öğrenildi.

‘BIKKIN VE ÖFKELİLER’ MEYDANDA

Gerçekleştirilen bu görüşme sırasında kendilerini “bıkkın ve öfkeliler” olarak adlandıran bir grup vatandaş gösteri yaptı.

Sintagma meydanında toplanarak ellerindeki ”Hainlere idam” yazılı pankartla başbakanlık konutuna yürümek isteyen göstericileri polis engelledi. Grubu dağıtmaya çalışan polise bir süre direnen vatandaşlar, tekrar meydana dönerek sloganlar attı.

”Açız”, ”Her gün buradayız” şeklinde slogan atan ve çevredeki halkı direnişte bulunmaya çağıran gruptan bir kadın, ”İçerde bizim adımıza karar veriyorlar, ölüm fermanımızı imzalıyorlar” dedi.

Sokaklara çıkmanın vaktinin geldiğini söyleyen göstericilerden bazıları caddeye oturarak, trafiğin akmasını engelledi.

Grup bir süre daha slogan atarak dağıldı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.