Yunanistan alışverişte takasa geçti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da ekonomik krizin olumsuz etkilerini her geçen gün daha etkili bir biçimde hissetmeye başlayan Yunanistan halkı ihtiyacı olan eşya ve ürünleri satın almak yerine kendi aralarında değiş tokuş yapmaya başladı.

Yunan medyası, daha önce ekonomik krizle mücadele eden Arjantin halkı tarafından yapılan ve ‘Troueke’ olarak adlandırılan bu uygulamanın Yunan halkı tarafından büyük rağbet gördüğünü duyurdu. Atina, Volos ve Patras gibi büyük kentlerde oluşturulan değiş-tokuş pazarlarında Euro kullanılmadan yapılan alışverişlerde, değiş tokuş yapılmak istenilen eşya ve ürünlerin değerlerinin mal sahipleri arasında eski Yunanca’da ‘bozuk para-küçük yardım’ anla-mına gelen ‘Ovolos’ birimiyle belirlendiği  belirtilen haberlerde, buna göre, örneğin 50 ovolos değer biçilen eşya, ya da ürünlerin aynı değerdeki başka ürünlerle değiştirildiği belirtildi. Bu arada değiş tokuş uygulaması internette de ilgi görüyor.

YENİ PAKET 120 MİLYAR EURO

Öte yandan Euro Bölgesi kaynakları Yunanistan için hazırlanan yeni uluslararası yardım paketinin büyüklüğünün daha önce yetkililer tarafından açıklanan 90 milyar Euro yerine yaklaşık 120 milyar Euro olacağını belirttiler.

Dünya Bülteni

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.