Yunan öğrenciler Balkan üniversitelerine yöneliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yapılan araştırmaya göre son yıllarda kemer sıkma politikaları yüzünden aileler zor durumda bulunmalarına rağmen çocuklarını yurtdışındaki üniversitelere göndermeye devam ediyor ancak artık daha düşük maliyetli olan Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeleri daha çok tercih ediyor.

Araştırmadan elde edilen verilere göre geçen yıla kıyasla Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs’taki Tıp, Mühendislik ve Eğitim Fakülteleri’nde öğrenim görmeyi tercih eden öğrencilerin sayısı %30 oranında artış kaydetti.

Bu ülkelerde öğrencilerin eğitim masrafları yıllık 800 ile 5.000 euro arası değişirken, Yunanlıların yakın zamana kadar tercih ettiği İngiltere’deki fakültelerin okul harçlarını büyük ölçüde arttırması (12.000 Euro’ya varan eğitim harcı alan üniversiteler bulunuyor) Yunanistan’daki ailelerin çocuklarını Balkan ülkelerindeki üniversitelere göndermesinde de önemli etkenler arasında yer alıyor.

Azınlıkça


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.