YAŞAM BEYANNAMELERİ HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU-SON TARİH 10 AĞUSTOS

Duyurular
İçeriği Paylaş

Türkiye ve Bulgaristan Sosyal Güvenlik Bakanlıkları arasındaki mevcut anlaşmaya göre, Bulgaristan’dan emekli olup Emekli Maaşlarını T.C. Ziraat Bankası Şubelerinden alan emeklilerimiz için; senede iki defa olmak üzere, Ocak ve Temmuz aylarında SGK Genel Müdürlüğü’müzce, Bulgaristan NOİ Genel Müdürlüğü’ne aylık sahiplerinin sağ olduklarını belirten yaşam belgeleri gönderilmektedir.

Bu konuda, SGK Yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, yaşam belgelerinin SGK Genel Müdürlüğünce; İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus İdare Sistemi(MERNİS) sisteminden takip edilerek 26.07.2019 tarihinde Sofya’ya(NOİ) gönderildiği bildirilmiştir.

Ancak, son günlerde bu uygulama ile ilgili olarak, Bulgaristan tarafından yaşam belgelerinde değişik yapıldığı, yeni belgelerin 10.08.2019 tarihine kadar Sofya’ya(NOİ) gönderilmesi gerektiğine dair duyurular Bulgaristan basınında yer almıştır.

Bu nedenle, Bulgaristan tarafından emekli maaşlarının durdurulma ihtimaline karşı, vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için, yeni belgelerin aşağıdaki adresten indirilebileceği gibi, derneğimiz ve şubelerimizden de temin edilebilir.

Boş belgeler doldurularak, belge sahibi tarafından imzalanarak ve muhtarlıklardan da onaylattırıldıktan sonra Бул. Александър Стамболийски 62-64 1303 София България adresine taahhütlü olarak 10.08.2019 tarihine kadar gönderilebilir.

Bu tarihe kadar yaşam belgesi göndermeyenlerin maaşlarının durdurulması halinde, aynı şekilde sözkonusu belge doldurulup gönderildikten sonra maaşları tekrar başlatılarak toptan olarak ödenebilecektir.

Form için tıklayınız.

 


İçeriği Paylaş