Yabılçevo köyü muhtarı: Farklı etnik yapıya sahip köyde herkes huzur içinde yaşıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ruen’e bağlı Yabılçevo köyü muhtarı Rujdi Mehmet Salim, üç etnik gruptan oluşan köylerinin nüfusunun 1200 olduğunu, bunlardan 850 kişinin Türk, 80 kişisinin Bulgar ve 270 kişinin ise Roman halkı olduğunu söyledi. Köydeki farklı etnik grupların uzun yıllardır birlikte yaşadıklarını vurgulayan Salim, şu anda herhangi bir sorun olmadığını, köy halkının kardeşçe ve dayanışma içinde yaşamlarını sürdürdüklerini aktardı. Salim, halk arasındaki dayanışmaya şöyle bir örnek verdi: “Köyümüzde bulunan yemekhaneye kaşık, çatal ve kase gerekiyordu. Çünkü köy düğünlerini orada yapıyoruz. Orada halkımıza yemek ikram ediyoruz. Bu gereksinimler için bütün köylü seferber oldu. Her hane yardım etti, kimse biz orayı şu kadar kullanıyoruz, bunlar bu kadar kullanıyor demedi, herkes yardım etti. ”
Kurban bayramlarında Türkler kurban kesince komşusu olan Bulgarlara ve Romanlara kavurma dağıttıklarını ifade eden köy muhtarı, hatta farklı yapıya sahip kişilerin birbirlerine misafir olduklarını ve birlikte yiyip içtiklerini aktarıyor. Muhtar ayrıca, köydeki sulama tesisinden ayırt etmeksizin herkesin istifade ettiğini dile getirdi. Okulda eğitim gören öğrencilerin de bu farklı yapıdan geldiğini kaydeden Salim, ancak öğrencilerin hiçbirinin öğretmenlerinin yanında ayrıcalıklı olmadığını, derslerine çalışanın ve çok okuyanın başarılı olduğunu aktararak, okulda herkesin eşit olduğunu vurguladı.
Bulgaristan’da uzun yıllardır çok kültürlü yaşam modelinin var olduğunu ifade eden Salim şunları aktardı: “Bu bizim için bir şanstır. Çünkü her milletin kendi gelenek ve görenekleri var. Mesela her milletin kendine özgü halk oyunları var. Bu çeşitlilik insanların kaynaşmasını sağlıyor. Zaten asıl önemli olan insan değil mi? Hangimiz kendi milletini seçebiliyor. Hepimizi Allah yaratıyor ve herhangi bir milletten oluyoruz. Asıl olan her insanı saymak ve onlara karşı hoşgörülü olabilmektir. Bence Bulgaristan, Bulgaristan’da yaşayan herkesin vatanı olmalı. Herkes bu toprakları sevmeli. Bazı kesimlerin kışkırtmalarına gelmeden her milletin kardeşçe ve barış içinde ve ayrıcalık gözetmeden yaşamalarını diliyorum. Hayalim eğitimde, sağlıkta ve refahta daha güzel bir Bulgaristan. İlhan Şenol, Ruen

http://zaman.bg/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.