Vasilijkovic’i Hırvatistan’a iade etti

Haberler
İçeriği Paylaş

Avustralya, savaş suçlusu Dragan Vasilijkovic’i Hırvatistan’a iade etti.

Avustaralya, 1991 ve 1995 yılları arasındaki Hırvatistan bağımsızlık savaşı sırasında sivillere karşı işlediği suçlar nedeniyle aranan ve 2006 yılında tutuklanan Dragan Vasilijkovic‘i yargılanmak üzere Hırvatistan’a iade etti.

Avustralya Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Hırvatistan’ın iade isteği üzerine Vasiljkovic, Avustralya’da 2006 Ocak ayında tutuklandı. O zamandan beri Vasiljkovic 13 ayrı konu üzerinden iade edilmesini engelleme haklarını kullandı. Bu savunma başvurularının içinde Avustralya yüksek mahkemesine yapılanlar başvurular da vardı. Vasiljkovic’e karşı cezai kovuşturma konusu artık Hırvat yetkililerin konusudur” ifadeleri yer aldı.

Kaptan Dragan olarak da bilinen 60 yaşındaki Vasiljkovic’i savunacak Avukat Darko Stanich, Avustralya SBS radyosuna yaptığı açıklamada, Hırvatistan’ın Split kentindeki mahkemenin Vasiljkovic’i temsil etmesi için kendisine görev verdiğini söyledi.

Avukat Stanich “Aslında Vasiljkovic, nihai yargı kararı olmadan başka bir ülkeye iade edilen ilk Avustralya vatandaşıdır. Hapiste olması, gerçekten suçlu olduğu anlamına gelmez. Onun suçlu veya suçsuz olduğu yargı süreciyle belirlenecek” dedi.

Avustralya’da Daniel Snedded adını kullanan Vasiljkovic, 1991 ve 1995 yılları arasındaki Hırvatistan bağımsızlık savaşı sırasında sivillere karşı işlediği suçlar nedeniyle ülkesinde aranıyordu. Belgrad doğumlu Vasiljkovic, Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılmasına karşı çıkan isyancı bir milis grubun komutanı olarak biliniyor.

 

Kaynak: Haber 7


İçeriği Paylaş