Bahar ateşi Kocaeli’de tutuştu

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bahar ateşi Kocaeli’de tutuştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı’nı Kocaeli’ye gelen 7 ülke vatandaşları ile beraber kutladı. Kazakistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan, Gagavuz, Kırgısiztan ve Özbekistan’dan gelen misafirler Sekapark’ta yakılan nevruz ateşinden atladı.

NEVRUZ ATEŞİNDEN ATLADILAR

Milattan önce 18. yüzyıldan beri Ortadoğu’daki topluluklarda kutlandığı bilinen ve baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle kutlanıyor. Kazakistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan, Gagavuz, Kırgısiztan ve Özbekistan’dan gelen misafirlerin de katıldığı Nevruz bayramı Sekapark’taki ateşin yakılması ile başladı. Sekapark’taki nevruz ateşinin üstünden atlayan Türki cumhuriyetlerden gelen gruplar baharın gelişini coşkuyla kutladı.

HEP BERABER KUTLANDI

Nevruz Bayramı’nı kutlayan konuk ülkeden gelen guruplar ardından yeşil ile mavinin buluştuğu Sekapark’ı dolaştı. Milli kıyafetleri ile Sekapark’ı gezen gruplar şarkılar söyleyerek doyasıya eğlendi. Ülkelerinin danslarını sergileyen gruplar Sekapark’ı gezen vatandaşların ilgi odağı oldu. Birçok ülkeden gelen misafirlerle Kocaelililerin Nevruz Bayramı’nı hep beraber kutlaması etkinliklere farklı bir anlam kazandırdı.

BİZLERE BAHARI GETİRDİNİZ

Ardından Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’na gelen gruplar burada hatıra fotoğrafı çektirdi. Törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ülke gruplarına seslenerek, “Varlığınızla Kocaeli de kalplerimiz de şenlendi. Bizlere baharı getirdiniz; Nevruz’u getirdiniz. Ortak bir geçmişin, ortak bir tarihin, ortak bir medeniyetin çocukları olarak bugün sizleri kucaklıyorum” dedi. Başkan Karaosmanoğlu daha sonra konuk ülke gruplarına çiçek takdim etti.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.