Varna Valisi’nin Türkçe yer adları değiştirme kararını veto etmesine tepki

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

03.01.2014, Cuma sabahı Varna’da yaklaşık 20 vatandaş, Varna Valiliği binasını işgal ettiler. Onlar Varna Valisi İvan Velikov’un Yerel Meclisin aldığı son kararları bir daha görüşülmek üzere geri göndermesinden dolayı istifasını istediler. Gerilimin sebebi, bölgedeki 215 Türkçe yer adına Bulgarca ad verilmesi kararının iptal edilmesi.

Varna Valiliği binası önüne toplanan protestocular, İstifa, Mafya diye bağırarak, Vali’ye karşı yazılarla dolu pankartlar kaldırdılar, binanın tabelasının üzerine Varna Vilayeti yazısını yazdılar.

VMRO partisinin listesiyle seçilen bağımsız Meclis Üyesi Kostadin Kostadinov’un önderliğinde eylemciler, kağıt fesler ve üzerinde hilal çizili teneke kapağından bir madalyayla dolu bir çuval hediye etmek üzere Velikov ile görüşme istediler.

Vali, protestocuların yanına gelmeyi reddetti ve üç temsilcisini makamına davet etti. Bu gerilimin artmasına sebep oldu. Protestocular, Vali’nin makamına gitmeye çalıştılar, ancak merdivenlerde koruma polis memurları tarafından engellendiler.

Kostadinov ve daha birkaç kişi yine de Vali’nin makamına girmeyi başardılar ve Yerel Meclisin aralık ayında aldığı kararları geri çevirme kararını izah etmesini istediler.

İvan Velikov, “Türkçe yer adlarına Bulgarca ad verilmesine ve diğer tüm kararlara karşı değilim” dedi. Vali, tekrar Yerel Meclis kararlarını geri döndürme sebebinin Meclis Çalışma Yönetmeliği’nin ihlal edilmesi olduğunu izah etti.

Velikov, “Kanun uygulanırsa, tabii ki, bu kararları durduramam. Bu devlette kurallar yerine getirilmelidir” diye belirtti.

O, siyasi baskıya maruz kalmadığına kanaat getirerek yakın zamanda istifa etmeyi düşünmediğini ve ancak Bakanlar Kulunu’nun kararıyla görevden ayrılacağının altını çizdi.

Velikov, Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) üyesi olduğunu itiraf etti, fakat Vali konumundan karar alıp açıklama yaptığını kaydetti.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş