Üs patlaması, Rum hükümetini istifa ettirdi

Български Новини
İçeriği Paylaş

Güney Kıbrıs’ta 11 Temmuz’da bir askeri üste meydana gelen büyük patlama ve ekonomik kriz sebebiyle ağır eleştirilere hedef olan hükümet istifa etti.

Rum Kesimi’nin ana elektrik santralini de devre dışı bırakan Evangelos Florakis Deniz Üssü’ndeki patlamanın ardından iki bakanın istifa etmesiyle köşeye sıkışan Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas dün bütün bakanların istifasını isteyerek yeni hükümet kurulmasının önünü açtı. “Beni halk seçti. Halka hesap veririm.” diyerek istifa sinyali vermeyen Hristofyas, yeni koalisyon hükümeti için hemen kolları sıvadı. Hristofyas, “geniş tabanlı bir hükümet kurulması için” ilk görüşmesini müstefi hükümetin küçük ortağı DİKO lideri Markos Karogyan ile yaptı. Hristofyas’ın hükümet kurma çalışmalarında partiler arası dengeyi sağlamaya çalışacağı ifade ediliyor. Koalisyon çalışmalarının önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenirken, Rum basın-yayın organları, zayıf da olsa eylül ayında erken genel seçime gidilmesi seçeneğinin masada olduğu yorumunda bulundu. Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarında müzakerelerin geleceğinin nasıl olacağı ise şimdilik bilinmiyor. Hükümet ortakları AKEL ve DİKO’nun dışında başka partilerin de hükümete girmesi durumunda müzakerelerin daha da zorlu bir sürece girmesi bekleniyor. İstifayı değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, istifanın Kıbrıs müzakere sürecini etkilememesi gerektiğini, ancak bu gelişme üzerine Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın çok rahat bir müzakereci pozisyonunda olamayacağını söyledi.

Yeni kurulacak Rum hükümetinin başını ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz ağrıtacak. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Güney Kıbrıs’ın notunu iki kademe düşürerek A2den Baa1’e çekti. Moody’s’in kötü notundan sonra dün bir açıklama yapan hükümet sözcüsü Stefanu, AB kurtarma paketine başvurmalarının söz konusu olmadığını savundu. Kurtarma paketine başvurmaktan başka yol olmadığına ilişkin senaryoların konuşulmamasını da istedi.

Evangelos Florakis Deniz Üssü’ndeki mühimmat deposunun havaya uçması, Rum Kesimi’nde siyasi krize yol açmış, patlamanın ardından dışişleri ve savunma bakanlarıyla genelkurmay başkanı istifa etmişlerdi. Patlama, üç yıl önce İran’dan Suriye’ye giderken el konulan bir gemide ele geçirilen ve deniz üssünde muhafaza edilen konteynırladaki mühimmatın infilak etmesi sonucu meydana gelmiş, mühimmattın korunması konusunda yetkililerin ihmalkar davrandığı ortaya çıkmıştı.

HASAN HACI ATİNA REMZİ SAMAR LEFKOŞA, CİHAN

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.