UNESCO dört ünlü Türk’ü anacak

Haberler
İçeriği Paylaş

UNESCO, Piri Reis, Şair Itri, Şair Nabi ve Kemal Ahmet Aru’yu doğum ve ölüm yıldönümlerinde anma kararı aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi Paris’te bulunan BM Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) himayesinde besteci Itri ve şair Nabi 300. ölüm yıl dönümlerinde, mimar ve şehirci Kemal Ahmet Aru ise 100. doğum yıldönümünde uluslararası düzeyde anılacak.Aynı şekilde, Piri Reis Haritasının yapılmasının 500. yıl dönümü münasebetiyle de UNESCO’nun katılacağı anma etkinlikleri düzenlenecek.

UNESCO’nun 36. genel konferansının sonunda alınan kararda, Türkiye’den bu üç önemli şahsiyetin ve bir eserin 2012-2013’deki yıl dönümlerindeki anma faaliyetlerinin kurum tarafından desteklemesine oy birliğiyle karar verildi.

UNESCO genel konferansının kararında, ”Piri Reis Haritası dünya belleğinin seçkin bir parçası olarak” nitelenirken, ”Nabi’nin felsefe, lirizm ve hicivde ulaştığı yüksek düzeye” dikkati çekildi.

Yine UNESCO kararında, ”Itri’nin klasik Türk müziğinin en iyi temsilcilerinden birisi olduğu, Kemal Ahmet Aru’nun ise bütün dünya mimarları ve şehircileri için bir referans olduğu” vurgulandı.

UNESCO geçen yıllarda da Kültür ve Turizm Bakanlığının önerileri üzerine, Türkiye’den, Yunus Emre, Mevlana, Nazım Hikmet, Katip Çelebi ve Evliya Çelebi gibi seçkin şahsiyetlerin evrensel değerini kabul ederek yıl dönümlerindeki anma faaliyetlerine katılma kararı almıştı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.