Türkiye’nin Osmanlı mirası için Bulgaristan’dan bir talebi yok

Haberler
İçeriği Paylaş

Dışleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Türkiye’nin Bulgarstan’da herhangi bir malvarlığı talebinde bulunmadığı aktarıldı.
Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi İsmail Ara­maz’ın, Avrupa İşleri Sorumlusu Genel Müdürü Rusi İvanov ile yaptığı görüşmede Bulgaristan’da vakıf malları ve Osmanlı mirası sorunlarının sadece adliye yoluyla çözülebileceğini aktardığı belirtildi. Eski Osmanlı eserlerinin iadesi konusunda Türkiye’nin bir talebi bulunmadığını ifade eden Aramaz, Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ziyaretinden sonra medyalarda çıkan söylentilere cevap verdi. Ajans haberlerinde, Bekir Boz­dağ’ın Osmanlı malvarlığı’nın Tür­kiye’ye iade edilmesi konusunda çalışma başlatılacağı yer almıştı.
Dışlerinin verdiği bilgide Boz­dağ’ın, Bulgaristan ziyaretinde buna benzer açıklamalar yapmadığına değiniliyor.
Plovdiv’de yapılan iftar hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın davetli misafirlerin isimlerinin bildirilmediği kaydedilirken, Başbakan Yardımcısı Zinaida Zlatanova’nın Bozdağ ile yaptığı görüşmenin protokol gereği olduğunu ve burada turizm ve ikili ilişkiler konularının konuşulduğu kaydediliyor.
Zlatanova, Müslüman vakıf malları meselesinin 1909 yılında imzalanan anlaşmayla son bulduğunu ve buna göre kullanılmayan malvarlıklarının devlet tarafından sahiplendiğini belirtti. Aynı görüşü daha önce Kültür Bakanı Petır Stoyanoviç de paylaşmıştı.

 

zaman.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.