Türkiye’nin Balkanlar’da komşu siyaseti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Friedrich Ebert Vakfı Üsküp Şubesi ve Sofya merkezli Dış İlişkiler Avrupa Konseyi’nin bugün Üsküp’te düzenlenen ortak organizasyonunda konuşan Güvenlik Uzmanı ve Amerikan Koleji Öğretim Görevlisi Stevo Pendarovski,  “On yedinci ekonomik güç olarak Türkiye’nin yatırımları Balkanlar’da arzu edildiği düzeyde değil” dedi.

Yerli ve yabancı analistlerin, politikacıların, gazeteci ve akademiklerin katıldığı çalışma grubunda “Türkiye’nin Balkanlar’da Komşu Siyaseti” ele alındı. Çalışma grubu konuşmalarında Türkiye ile Suriye’nin arasında son gelişmeler damgasını vurdu.

Pendarovski, Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında partnerlik olamayacağını bunu da sebebin Türkiye’nin çok büyük, Balkan ülkelerinin ise çok küçük olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Konuşmalarda uzmanlar ayrıca Balkanların Türkiye için öncelikler sıralamasında 4-5 yerde aldığı ifade edildi.

İlişkilerin sadece duygusal temellere dayanmaması ve ekonomi ilişkilerin ön planda olması gerekliliği gündeme getirildi.

Ayrıca Balkan ülkelerinin AB dışında alternatifi olmadığını Türkiye’nin ise farklı bir konumu olduğu ifade edildi.

Makedonya eski Kültür Bakanı ve araştırmacı Güner İsmail, Batının Türkiye’yi bir İmparatorluk bakiyesi olarak sürekli gözlemlediğini ifade etti.

Makedonya Meclisi milletvekili ve Makedonya – Türkiye Dostluk Grubu üyesi TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türkiye’nin Balkanlar dışında kalamayacağını, olayların karşınında kendi sığınağına çekilemeyeceğini belirtti.

Çalışma grubu gün boyunca “Stratejik İmkanlar ile İmparatorluk Kalıntılar Arasında – Türkiye’nin Balkan Dış Siyasetini Ne Belirliyor?” ve “Balkan Ülkelerinin Türkiye’ye Bakış Açısı?” konularını ele aldı.

http://www.yenibalkan.com/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.