Türkiye’nin Balkan Türkleri Politikasını Kitaplaştırdı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kader Özlem’in Türkiye’nin Balkan Türkleri Politikası (1991-2014) başlıklı kitabı Dora Yayınları’ndan çıktı. Alanında yapılan ender çalışmalardan biri olan kitap bütün kitapçılarda okuyucuya sunuldu. Çalışma, özellikle yakın döneme ışık tutması ve bütün Balkan Türklerini içermesi nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Kader Özlem, kitabın konusuna ilişkin Türkiye’de büyük bir eksikliğin olduğuna dikkat çekerek mütevazı da olsa literatüre bir katkıda bulunmak istediğini söyledi.

kader_ozlem

Kitaptaki teorik ve metodolojik çerçevenin eserin ana omurgasını oluşturduğunu dile getiren Özlem şunları kaydetti: “Uluslararası İlişkiler teorilerinden olan Sosyal İnşacılık temelinde ve söylem analizi metoduyla ele alınan bu çalışma 1991-2014 arası dönemde Türkiye’nin Balkan Türkleri politikasını analiz etmeyi hedefliyor. Söylem özneleri olarak bu dönemde görev yapan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanlarını esas almakla birlikte, söz konusu söylemlerin eylem boyutunda yansımaları da değerlendirildi. Sonuç olarak Türkiye’nin Balkan Türkleri politikasının hatlarını ortaya çıkarmaya gayret ederek, çeşitli bulgulara ulaştım.”

Kader Özlem kimdir?

1986 yılında Kırcaali’ye (Bulgaristan) bağlı Cebel’de doğan yazar, zorunlu göçte ailesiyle birlikte Bursa’ya göç etti. Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi almış, doktorasını ise Trakya Üniversitesi’nde aynı bölümde tamamlamıştır. Hâlihazırda Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü’nde Yrd. Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Göçmen derneklerinde de aktif olarak görev alan Özlem, BAL-GÖÇ’ünde bünyesinde bulunduğu Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nun (BGF) Genel Sekreteri’dir. İngilizce ve Bulgarca bilen Kader Özlem evli ve bir çocuk babasıdır.


İçeriği Paylaş