Türkiye ile Bulgaristan’ın tarım bakanları Roma’da görüştü

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Birleşmiş Milletlet Teşkilatı bünyesinde yer alan Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Roma’da gerçekleştirilen 38. toplantısına katılan Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dr. Dimitır Grekov, FAO’nun ormanlar ve balıkçılıkla ilgili arazilerin yönetilmesi konusunda Bulgaristan’ın, 2013’ün güz aylarında düzenlenecek olan bölgesel bir seminere ev sahipliği yapabileceğini söyledi. Konferansta, dünyadan 50 ülkenin bakanları ve FAO üyesi olan bütün devletlerin temsilcileri yer aldı. Konferanstaki konuşmasında dünyada gıda temininin garanti altına alınması konusunda somut adımlar atmak için Bulgaristan hükümetinin hazır olduğunu kesin bir dil ile ifade eden Bakan Grekov, bu konuda dünyadaki hükümetlerin, Uluslar arası kuruluşların, sivil kuruluşların, finans kurumlarının ve ilim camiasının ortak ve somut adımlar atmalarının gerektiğini vurguladı. FAO Genel Müdürü Dr. Jose Graziano da Silva ile görüşen Bakan Grekov, kendisini bu göreve seçildiği için tebrik etti. Grekov: “Bulgaristan bir tarım ülkesidir ve halkın yaklaşık yüzde 20’si tarımcılıkla uğraşıyor. Bizim bu sahada iyi bir potansiyelimiz var ve dünya çapında açlıkla mücadele etmesi konusunda FAO’ya yardımcı olabiliriz.” Bulgaristan’ın güzel tabiatını bizzat görmesi için Jose Graziano da Silva’yı ülkeye davet eden Bakan Grekov, ne yazık ki Bulgaristan’ın hala ekonomik krizden çıkamadığını, fakat tarım sektörünün ülkenin bu krizden çıkmasına yardımcı olacağına inandığını ileri sürdü. Graziano da Silva: “Davetiniz için çok teşekkür ederim. Muhakkak en uygun bir zamanda Bulgaristan’ı ziyaret edeceğim. Bulgaristan’ın, 2010 ve 2011 için FAO’ya ödenmeyen yıllık ücretini ödediğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.”
FAO toplantısında, Bakan Grekov Türkiyeli meslektaşı Mehdi Eker ile görüştü. Bu görüşmede, Bulgaristan ile Türkiye’nin tarım sektörünü ilgilendiren konular ele alındı. En yakın akrabaların komşular olduğunu, birer tarım ülkesi olan Bulgaristan ile Türkiye’nin kaliteli tarım ürünleri ürettiklerini, ne var ki zamanında çözülmesi gereken bazı sorunların da olduğunu ifade eden Bakan Grekov, temel sorunların canlı hayvan ihracatında, et ihracatında ve sınırlardaki karantina bölgelerinin kontrol edilmesinde yaşandığını öne sürdü. Bakan Grekov’un bu sözlerine katıldığını belirten Türkiye’nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bütün sorunları zamanında çözüme kavuşturacak olan uzmanlardan oluşan bir komisyonun oluşturulması teklifinde bulundu. Mehdi Eker: “Sizinle bu ilk görüşmemden gayet memnunum. Biz aynı kültürü paylaşıyoruz ve komşularımız bizim için çok önemlidir, zira sorunlarımız da aynıdır ve bunların üstesinden gelebilmemiz için el birliği ile çalışmamız lazım. Mikroplar ve virüsler sınırlarımıza riayet etmiyor.”
İki devletin sorunlarını ayrıntılı bir biçimde görüşmek için Bakan Grekov Türkiyeli meslektaşını Bulgaristan’a davet etti. Bakan Grekov: “Bir sonraki görüşmemiz sınırda olsun, çünkü sorunların çoğu orada meydana geliyor. İşte bu sebepten dolayı, sınırlar ötesi işbirliğimizi artıracağız.”

http://zaman.bg/turkiye-ile-bulgaristanin-tarim-bakanlari-romada-gorustu/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.