Türkiye 2. Balkan Buluşması

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

2. Balkan Buluşması İzmir’de Yapıldı

Birincisi 2011 yılında Ankara’da yapılan Balkan Buluşmasının ikincisi İzmir’de yapıldı. İzmir’in yanı sıra Türkiyenin dört bir yanından gelen Balkan Kökenli sivil toplum kurluşları temsilcileri 2. buluşmada bir araya geldiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şeref konuğu olduğu buuşmaya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğini temsilen de katılım oldu. Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımıcsı Doç. Dr. Selçuk Koç, Genel Sekreter Halit Meriç, Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara, Bal-Türk üyeleri Dr. Ayhan Orhan ve Şakir Öztürk de Kocaeli’yi temsilen iştirak ettiler.

Başbakan’ın Konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Gezi olaylarıyla başlayan, 17 Aralık’la, 25 Aralık’la kendini iyice ifşa eden, son günlerde yeniden ortalığı karıştırmaya çalışan bu oyun deşifre olmuştur. Bu oyunun maşası olan örgüt, bürokrasi içinde kullandığı tüm araçlar birer birer ortaya çıkartılmıştır” dedi.

Erdoğan, Balkan İşadamları Derneği’nin Kaya Termal Otel’de düzenlediğiTürkiye 2. Balkan Buluşması etkinliğine katıldı. “Evlad-ı Fatihan” olarak anons edilen Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Balkan veRumeli muhacirlerinin son 100-150 yıldır sürekli büyük acılar yaşadığını, büyük çileler çektiğini belirtti.

Asırlardır yaşadıkları toprakları geride bırakıp göç dalgalarıyla Anadolu’ya ve Trakya‘ya gelmek zorunda kalanların ebediyete intikal edenlerine Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve afiyet dileyen Erdoğan, maruz kaldıkları tüm sıkıntılara rağmen kadim yurtlarını terk etmeyenlerin de olduğunu dile getirdi.

Onların Trakya sınırlarının hemen gerisinden başlayarak Avrupa‘nın ortalarına kadar ev ev, köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir varlıklarını sürdürme mücadelesi verdiğini ve vermeye de devam ettiğini dile getiren Erdoğan, “Bu kardeşlerimize de 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adına huzurlarınızda gönülden sevgilerimi iletiyorum” dedi.

“Balkanlardaki, Rumeli‘deki kardeşlerimizi destekledikçe bundan rahatsız olanlar var” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda çok enterasandır bunu sizlerin çok iyi bilmesi lazım. Ziraat Bankası aracılığıyla bölgedeki kardeşlerimize faizsiz destek kredisi verdik. Bunu ülkemizden birileri, anlıyorsunuz aleyhimize kullanmaya kalktılar. Bunlar asıl kimden rahatsız olduğunu, onların ülkemizde hangi araçları kullanarak hangi hain örgütleri kullanarak bu konuyu gündeme getirdiklerini gayet iyi biliyoruz, siz de iyi biliyorsunuz. Hamdolsun milletimiz bunların hiçbirine pirim vermiyor. Bu günTürkiye yeni bir İstiklal mücadelesi içinde. Gezi olaylarıyla başlayan 17 Aralık’la, 25 Aralık’la kendini artık iyice ifşa eden son günlerde yeniden ortalığı karıştırmaya çalışan bu oyun deşifre olmuştur. Bu oyunun maşası olan örgüt, bürokrasi içinde kullandığı tüm araçlar birer birer ortaya çıkartılmıştır. Bu süreçte milletimiz asıl hedefin Türkiye olduğunu,Türkiye‘nin elde ettiği kazanımlar ve geleceğe yönelik hedefler olduğunu tüm açıklığıyla görmüştür. 30 Mart seçimleri vesileyle gittiğimiz her yerde bugüne kadar görülmemiş coşkuyla sevgiyle karşılanıyoruz. Bugün İzmirbunun en güzel örneğiydi.

Allah’ın izniyle tıpkı 1920 de Ankara‘da ilk meclisin açılışıyla başlayıp 9 Eylül 1922’de şu İzmir‘de düşmanın son kalıntılarının kovulmasıyla zafere ulaşan İstiklal savaşımız gibi bu mücadeleyi de kazanacağız. Türkiye’de milletin iradesinin üzerinde bir güç olmadığı, Türkiye‘nin karanlık senaryolara teslim olmayacağını bir kez daha tüm dünyaya gösteriyoruz

turkiye-2-balkan-bulusmasi-5793957_o

1902039_10202545743099253_312186680_n

2. balkan


İçeriği Paylaş