Türk Üniversiteleri kapılarını Balkanlara açıyor

Duyurular
İçeriği Paylaş

Eğitim için Türkiye

Türk Üniversiteleri Kapılarını Sizlere Açıyor

BASIN BÜLTENİ

Mart, 2011

Türkiye Cumhuriyeti tarafından uluslararası öğrencilere verilen yükseköğretim bursları için Bursluluk Sınavı 12 ülkede yaklaşık 20 merkezde gerçekleştirilecektir. 24 Nisan 2011 tarihinde yapılacak sınava 08 Nisan 2011 tarihine kadar başvurulabilecektir. Başvurular Türkiye Cumhuriyeti misyonları ya da misyonların yönlendireceği bürolar tarafından alınacaktır.

Sınava Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan lise son sınıf öğrencileri ya da mezunları başvurabilecektir.  Adayın halen Türkiye’de devlet tarafından verilen herhangi bir burstan yararlanmıyor olması gerekmektedir. Ayrıca 25 yaşından küçük olma şartı aranmaktadır.

Bursluluk başvurusunda istenen belgeler arasında başvuru formu, öğrenci belgesi ya da lise diploması, kimlik belgesi ve fotoğraf yer almaktadır.

Yetenek testi ve Türkçe testinden oluşan sınavı Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi hazırlamaktadır. Aday, yetenek testinden aldığı puanla tercih ettiği üniversite ve bölümlerden birine burslu olarak yerleştirilecektir.  Adaylar tercih edebileceği üniversite ve bölümleri başvuru esnasında öğrenebilecektir. Türkçe testini yalnızca Türkçe bilenler Türkçe hazırlıktan muaf olmak için isteğe bağlı olarak alacaklardır.

Sınavı kazanan adaylar, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitim görmenin yanında aylık burs ve ücretsiz yurt haklarına sahip olacak. Kazanan adayların Türkiye’ye geliş takvimi sınav sonrasında duyurulacaktır.

Türkiye’de uluslararası öğrenci çalışmaları, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından koordine edilmektedir. Başkan Kemal Yurtnaç, derin bir tarihi ve kültürü olan Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde burslu olarak eğitim almak isteyen  öğrencilere sınava mutlaka katılmalarını tavsiye etti.

Sınav lisans bursları için yapılacaktır. Yüksek lisans ve doktora burslarının şartları, başvuru takvimi ve belgelerine ilişkin detaylı bilgi Türkiye Cumhuriyeti misyonlarından alınabilir.

Sınav ile ilgili detaylı bilgi www.ytb.gov.tr adresinden alınabilir.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.