Türk dizileri Üsküp’te tartışılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türk dizilerindeki gerilim sahnelerinin Üsküplü gençleri olumsuz yönde etkilemesi ülke kamuoyunda tartışmalara sebep oldu.

İki hafta önce Üsküp’te bir belediye otobüsüne ateş açarak üç kişiyi yaralayan gencin, Türk dizilerinin etkisiyle bunu yaptığı öne sürüldü. Üsküp Belediyesi’nin olağanüstü toplantı yapmasını sağlayacak kadar ülkeyi sarsan bu olayda Belediye Meclis üyeleri Türk dizilerinin Üsküp’teki gençleri olumsuz etkilediğini savundu. İlkokul ve liselerde Arnavut ile Makedon gençlerin aralarında kavga etmelerini de bu dizilerin tetiklediğini düşünen meclis üyeleri bu dizilerin daha geç saatlerde yayınlanması gerektiğini, gerekirse yayından kaldırılması önlemine başvurulabileceğini belirtti.

Üsküp Belediyesi Meclis üyesi Toni Gurevski, “çocuklar bu dizilerden kolayca etkileniyor. Dizilerdeki şiddet temaları ergenlik çağında olan bu çocuklara örnek oluyor. Bu yüzden bir an önce önlem alınması gerekir” şeklinde bir demeç verdi.

Makedonya’da İspanyol dizilerinden sonra çok ciddi bir Türk dizi rüzgarı yaşanırken, bu dizilerin şiddet içeren sahneleri çoğu zaman suçlara ilham olabiliyor. Multi-etnik bir yapıya sahip Makedonya’da, dizilerdeki karakterler gençlerin daha saldırgan hale gelmesine sebep oluyor.

Nedim Emin/ Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.