Tuna nehrinde su seviyesi rekor düzeyde düştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan – Romanya sınırının büyük bir bölümünü oluşturan Tuna nehrinde su seviyesinin rekor düzeyde düşmesi sonucu Bulgaristan kısmında tüm gemi ulaşımının durduğu bildirildi.

Bulgaristan Nehir Gemiciliği İşletmesi su seviyesinin düşmesi yüzünden son 3 günde yolcu veya ticari gemilerin geçiş yapamadığını açıkladı.

Açıklamaya göre, Tuna’nın Bulgaristan tarafında Silistre ile Somovit limanları arasında su seviyesi en az 15 yerde minimuma indi. Yetkililer, Tuna’daki mevcut su seviyesinin en son 1941 yılında yaşanan kuraklık sırasında tespit edildiğini bildirdi.

Lom kentindeki Liman Kontrol Müdürü Lyüdmil Badikov, son üç gündür kent limanına tek bir geminin yanaşmadığını belirterek, “Bu mevsimde su seviyesinin bu kadar düşük olması uzmanlar tarafından da garip karşılanıyor” dedi.

Badikov, Lom’da demir atan 4 yük gemisinin yollarına devam edebilmek için 3 gündür su seviyesinin yükselmesini beklediğini belirterek gemi nakliyat firmalarının büyük zarara uğradıklarını söyledi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.