TRT’den dev organizasyon

Haberler
İçeriği Paylaş

TRT’nin Balkan Savaşları’nın 100.yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bölgenin sevilen sanatçıları Bosna Hersek’te “Kardeşlik Senfonisi” adlı konser verecek.

Trt‘nin Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bölgenin sevilen sanatçıları Bosna Hersek‘te “Kardeşlik Senfonisi” adlı konser verecek.

Trt organizasyonuyla Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna’da yarın gerçekleştirilecek konser öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Trt Genel Müdürü İbrahim ŞahinBosna HersekTelevizyonu Genel Müdür Muhamed Bakareviç ile konserde sahne alacak sanatçılar katıldı.

İbrahim Şahin, burada yaptığı konuşmada, yarın gerçekleştirilecek konserin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Şahin, “Yarın çok önemli bir konseri izleyicilerimizin beğenisine sunacağız” dedi.

İnsanların da kurumların da ülkelerin de hayatında on yıllar, elli yıllar, yüzyılların önemli olduğunu belirten Şahin, geçen yıl Trt olarak Almanya ve Avrupa‘ya göçün 50. yılını kutladıklarını hatırlattı. Şahin, “Bu sene Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Geçtiğimiz hafta 9 ülkeden 13 sanatçı Üsküp‘te çok güzel bir konser verdi. Yarın da yine Saraybosna’da, çok sevdiğimiz bir bölgede sanatçılarımız konser verecekler” diye konuştu.

Türkiye‘nin coğrafi konum itibarıyla Avrupa ile Asya arasında köprü olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Biz de Trt olarak Asya Pasifik Yayın Birliği’nin de Avrupa Yayın Birliği’nin de üyesiyiz. Yine Güney DoğuAvrupa Kamu Yayıncıları Birliği’nin de aktif kurucu üyelerinden biriyiz. Yarın sizin beğeninize sunacağımız konsere de Güney Doğu Avrupa Kamu Yayıncıları Birliği’ne üye ülkelerin tamamının sanatçıları katılacak. Dolayısıyla çok önemsediğimiz bu etkinliklerle biz aslında savaştan sonra barış adına neler yaparız ama siyaseti çok fazla bu işin içine katmadan, kültürel düzeyde neler ortaya koyarız, bunları Trt kurumu olarak, başta ülkemizin, sonra Balkanların için ortaya çıkardık.”

Konser organizasyonunda Trt ile işbirliği yapan Bosna Hersek Devlet Televizyonu Genel Müdürü Muhamed Bakareviç’e de teşekkür eden Şahin, “Umarım bu etkinlik başta ülkemiz olmak üzere Bosna Hersek‘e ve tüm Balkanlara güzellik getirir” dedi.

-Konser 12 ülkede canlı yayınlanacak-

Bosna Hersek Televizyonu Genel Müdürü Muhamed Bakareviç de Trt Genel Müdürü İbrahim Şahin ve konserde sahne alacak sanatçıları Saraybosna’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bosna Hersek Televizyonu olarak böyle bir etkinliğe ortak oldukları için kendilerini çok şanslı ve mutlu hissettiklerini söyleyen Bakareviç, “Bu gibi etkinlikler müziğin sınır tanımdağını gösteriyor. Bunun başkentimiz Saraybosna’da gerçekleştirilmesinden gerçekten mutlu olduğumuzu söylemeliyim. Umarım bu güzel hikayeleri devam ettirebiliriz” diye konuştu.

Saraybosna’daki Zetra Spor Merkezi’nde, yarın akşam TSİ 22.00’de başlayacak konser 12 ülkede canlı olarak yayınlanacak.

Konserde, Türkiye‘den Sezen AksuSırbistan‘dan Jelyko Yoksimoviç, Yunanistan‘dan George Dalaras,Bulgaristan‘dan Türk asılı Yıldız İbrahimovaRomanya‘dan Vlad Mirita, Arnavutluk‘tan Saimir Braho,Kosova‘dan Rona Nishliu, Makedonya‘dan Elena Petrevska, Karadağ‘dan Nina Jijiç, Macaristan‘dan Zseda, Hırvatistan‘dan Tonçi Hulyiç ile Madre Badessa ve Bosna Hersek‘ten Halid Beşliç sahne alacak.

Her sanatçının ikişer şarkı seslendireceği konserde, bazı sanatçılar da düet yapacak.

http://www.haberler.com

Not: Kardeşlik Senfonisi, 8 Eylül Cumartesi günü saat 21:00’de TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.