Sofya’da “Sokaklarımızda Naziler Olmasın” yürüyüşü yapıldı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Başkent Sofya’da ırkçı Bulgaristan Milli Birliği (BNS) partisi tarafından her yıl düzenlenen “Lukov Marşı” adlı meşaleli yürüyüşe karşı düzenlenen bu yılki gösteri 12 Şubat Pazar günü yapıldı. Barışçıl yürüyüşe Sofya ve yurdun iç kesimlerinden yüzlerce vatandaş katıldı. Lukov Marşı’na karşı yapılan gösteri “Sokaklarımızda Naziler Olmasın” başlığı altında düzenlendi. Lukov Marşı’na katılan göstericilerin yaptığı gibi Milli Kültür Sarayı (NDK) yanına toplanan göstericiler, Vitoşa Bulvarı üzerinden Adalet Sarayı ve Cumhurbaşkanlığı yanından geçerek Meclisin önüne kadar yürüyüş yaptı.

Pazar günü yapılan barışçıl gösteriye katılan vatandaşlar, her türlü ırkçı, faşist, yabancı düşmanlığı ve başka nefrete dayalı ideolojilere karşı çıkıyor. Onlar Sofya Büyükşehir Belediyesi’nin açıkça aşırı sağcı ve yabancı düşmanı olan göstericilerin düzenlediği “Lukov Marşı” gösterisinin yapılmasına izin vermemesini ısrar etti. Basına gönderdikleri yazılı açıklamada organizatörler şu ifadeleri kullandı: ”Zamanla giderek belirginleşen yabancı düşmanı ve ırkçı söylemlere, kamu yerlerinde nefret gösterilerine ve aşırı sağcı parti taraftarları tarafından yapılan fiziksel saldırıların cezalandırılmamasına karşı daha kesin ve etkili tedbirler alınması gerekir”.

2016 yılında “Lukov Marşı” gösterisi ve bu gösteriye karşı yapılan “Sokaklarımızda Naziler Olmasın” barışçıl yürüyüşü Sofya’da aynı günde yapıldı. Bu yıl güvenlik tedbirleri alınmasından dolayı Lukov Marşı’na karşı yapılan gösteri bir hafta önce düzenlendi.

Bu yılki Bulgaristan’daki faşist hareketin ilham kaynağı olan General Hristo Lukov’un ölümünün 74’üncü yılı nedeniyle yapılacak yürüyüş, 18 Şubat 2017 tarihinde NDK yanından başlayacak.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş