Sofya’da Cami Saldırısının 8’inci Yılında Cemaat ‘Adalet’ Bekliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

BULGARİSTAN’ın başkenti Sofya’da ibadete açık tek cami olan Kadı Seyfullah Efendi (Banya Başı) Camii’ne yapılan ırkçı saldırının 8’inci yıl dönümünde Bulgaristan Başüfmüftülüğü’nce başlatılan ‘Unutmuyoruz’ adlı kampanya ile faillerin yargı önünde hesap vermesi istendi.

 

BULGARİSTAN‘ın başkenti Sofya‘da ibadete açık tek cami olan Kadı Seyfullah Efendi (Banya Başı) Camii’ne yapılan ırkçı saldırının 8’inci yıl dönümünde Bulgaristan Başüfmüftülüğü’nce başlatılan ‘Unutmuyoruz’ adlı kampanya ile faillerin yargı önünde hesap vermesi istendi. Saldırıyı organize ettiği iddia edilen ATAKA Partisi ise Başbakan Boyko Borisov’un 3’üncü hükümetinde iktidar ortağı olarak yönetimde yer alıyor.

Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Vedat Ahmet, 8 yıl önceki olaylarla ilgili değerlendirmede bulunarak, “Camiye ve cemaate yönelik bir saldırıydı bu. Cuma namazı esnasında seccadeler yakıldı, namaz kılan insanlar yaralandı. Maalesef o günden bugüne o olayın faillerini hiçbir yaptırım uygulanmadı, bundan da öte bu kişiler bugün hükümetin ortağı ve güya Avrupa‘ya güzellikler taşıyacaklar, Avrupa Parlamentosu yolunda milletvekili adaylıkları söz konusu” dedi.

 

 

‘GÜVEN ORTAMI OLUŞTURULMALI’

Olayın faillerine ceza verilmediğini ifade eden Vedat Ahmet, “Maalesef sekiz yıldan beri cezasını çekmeyen bu insanların benzeri davranışlar ülkemizde yaşanıyor ve bunlar yine de cezasız kalıyor. Bizim beklentimiz, devletin ilgili kurumları, yargı ve emniyet kurumları gereken tedbirleri alarak burada işlenen insanlık suçunun bir an önce cezalandırılmasını, adil bir şekilde bu eylemleri yapanların cezasının verilmesini istiyoruz. Ayrıca Bulgaristan’da Müslümanlara karşı bir güven ortamının oluşturulmasını talep etmekteyiz”

HOPARLÖRDEN EZAN SESİ GELİYOR DİYLEREK CEMAATE SALDIRMIŞLARDI

21 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye‘nin AB üyeliğine karşı protesto gösteriler düzenleyen aşırı milliyetçi ATAKA partisi taraftarları, “Hoparlörden ezan sesi geliyor” bahanesiyle cami önünde cuma namazı kılan cemaatin üzerine taş ve yumurtalar attı, seccadeler yakıldı. Cami içindeki yer cemaati toplamadığından dolayı namazı dışarıda kılan Müslümanlar ırkçılar tarafından “Sofya merkezinde gövde gösterisi yapıyorlar” suçlamasıyla ırkçıların saldırısına maruz kaldı. Çıkan arbedede 10 kişi yaralandı.

ATAKA lideri Volen Siderov, polisi suçlayarak, cemaatin gösteri yapan taraftarlara nedensiz saldırdığını iddia etti. ATAKA bundan önce ise yine cuma namazı sırasında Kadı Seyfullah Efendi Camii önünde, bir araç üzerine yerleştirdikleri hoparlörlerden yüksek sesle Hıristiyan ayinleri ve marşlar çalmıştı. Olayla ilgi 4 kişi gözaltına alınıp, soruşturma başlatılsa da, eylemle ilgili yargılanan olmamıştı. – Bulgaristan

 

Kaynak: DHA

İçeriği Paylaş