Sofya’da “İslam ve sekülarizm” konulu bir program gerçekleştirildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başmüftülüğü, Sofya Üniversitesi Dinler Araştırmaları Merkezi ile birlikte “İslam ve Sekülarzim” konulu bir tartışma gerçekleştirdiler.


Tartışma esnasında dini vazifelerinin yerine getirilmesinin ne derecede inançlı Müslümanın bir mükellefiyeti olduğu yada bunun bir gösteriş olup olmadığı soruları ortaya çıktı. Müslüman kimliğinin beyan edilmesi diğer vatandaşlar için ne derecede sorun oluşturmaktadır? Avrupa toplumları misali laik yapıdaki toplum koşullarında bulunan Müslümanlar zamanın hangi gerekleri ile karşı karşıyadır? Müslümanlar vatandaş olarak hak ve mükellefiyetlerini ne şekilde algılıyorlar? Dini farklılıkları yaşadıkları devletten onları yabancılaştırıyor mu ve bu devleti diğer vatandaşlar gibi vatan olarak kabul edebiliyorlar mı?Müslümanlar yerine getiridikleri dini normlardan ne ölçüde taviz verebilirler? Sekülarizm prensiplerinden ödün vermeksizin, laik toplumunun İslam kimliğinin kamu faaliyetlerine karşı  tepkileri demokratik altyapısı ile uyum içerisinde olabilirler mi? Forumda Anna Krısteva, İrina Nedeva, Birali Mümün, Sefer Hasanov, Plamen Makariev, Ruslan Trad, Simeon Evstatiev yer aldılar.

Bu tür forumların yapılması gerektiğini bir kez daha ispat eden canlı ve ilgi çekici bir tartışma yapıldı. Diğerini tanımak ve yaşadığımız gerçek hayat açısından ortaya çıkan problemleri yerinde çözmek biçimi budur. Endişe ve görüşlerini dile getiren dinleyicilerden de yoğun bir katılım vardı. Yaklaşık olarak 3 saat devam eden forum, aklı selim sahibi olmak ve zamanımızın gerekleri karşısında diyalog içerisinde bulunmak ümitlerinin ifade edilmesi ile sona erdi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.