Sırp, Boşnak ve Arnavut azınlıklar nüfus sayımını boykot edecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Uzun zamandır devam eden “Boşnaklara yönelik ayrımcılık ve devlet terörüne” son vermek amacıyla, Sancak ve Boşnak ulusal konseyleri Boşnaklara Sırbistan’da 15 Ekim’e kadar devam edecek olan mevcut nüfus sayımına katılmama çağrısında bulundular.

Sırbistan’daki İslam Cemaati Müftüsü Muamer Zukorliç, nüfus sayımında Sırbistan’daki Müslümanların sayısının çarpıtılacağını veya sayının gerçek rakamdan düşük çıkacağını iddia ediyor.

SETimes‘a konuşan Zukorliç, “Daha önceki nüfus sayımlarında da aynı şey oldu, bizim toplumumuz marjinalleştirildi ve on yıllardır istediğimiz haklarımız verilmedi.” dedi.

Sancak Ulusal Konseyi Başkanı Cemail Sulyeviç, nüfus sayımı yasaya aykırı olarak yapıldığı için, boykot ve demokratik Boşnak direnişinin meşru olduğunu söyledi.

SETimes‘a konuşan Sulyeviç, “Nüfus sayımı kağıtları Boşnakça ve onun Latin alfabesinde yazılmamış.” dedi.

Ancak Sırbistan’daki AB heyeti başkanı Vincent Degert, AB standartlarına uygun şekilde yürütüldüğünden, herhangi bir vatandaşın nüfus sayımına katılmaması için objektif bir neden bulunmadığını söyledi.

Degert, “AB’nin, gerekli yardıma ve doğru yerlere ulaşmasına yönelik elinde kesin veriler olması için, gelişmemiş bölgelerde yaşayan vatandaşların nüfus sayımına katılması özellikle önemli.” dedi.

Sayım görevlilerinin ellerinde ülkedeki ulusal azınlıkların dokuz diline de çevrilmiş kağıtlar bulunuyor ve nüfus sayımı için bir haneye girdiklerin ev halkının dilini konuşmak zorundalar.

Devlet İstatistik Bürosu müdürü Dragan Vukmiroviç SETimes‘ verdiği demeçte, “Nüfus sayımı formları, uluslararası standartlara uygun şekilde Sırp Kiril alfabesinde basıldı ve bu materyal bilgisayardaki veri okumasında kullanılacak.” dedi. Vukmiroviç, nüfus sayımının bütün bölge ülkelerinde aynı şekilde yürütüldüğünü de ekledi.

Sırbistan’ın güneyindeki Arnavut belediyeleri, Bujanovac, Medvedja ve Presevo da nüfus sayımını boykot için kampanya yapıyor.

SETimes‘a konuşan Bujanovac Belediye Başkanı Saip Kamberi, nüfus sayımının Sırbistan’da yaşayan Arnavutların gerçek sayısını gösteremeyeceğini söyledi.

“Halkımızın büyük kısmı, iş bulma konusunda burada ayrımcılığa maruz kaldığı için Avrupa ülkelerinde sığınma talebinde bulundu, pek çoğu Kosova’yı geçici olarak terk etti.” diyen Kamberi, bu kişilerin Sırbistan’da bir Arnavut ulusal azınlığı olarak bile kaydedilmeyeceğini ekledi.

Belediye başkanı, bu durumun devlete Presevo ve yöresindeki Arnavut vatandaş sayısını düşük gösterme olanağı sağladığını söyledi.

Sırbistan İnsan ve Azınlık Hakları, Kamu İdaresi ve Yerel Öz İdare Bakanı Milan Markoviç, Sırbistan’ın güneyinde yaşayan etnik Arnavutlara katılım çağrısında bulundu.

Markoviç, gerekli bütün standartlar karşılandığından ve Arnavut toplumlarındaki sayım görevlileri Arnavut olacağından, nüfus sayımını boykot etmek için teknik bir neden bulunmadığını belirtti.

Nüfus sayımı yasasına göre, sayılmayı reddeden vatandaşlar 200 ila 500 avro para cezasına çarptırılabilecek.

Sancak Ulusal Konseyi Boşnaklara, “Hanelerini nüfus sayımına katmayı reddedenleri cezalandırmak için hiçbir yasal gerekçe yok.” tavsiyesinde bulunmaya devam ediyor.

SETimes‘a konuşan Bujanovaclı Midhat Selmani, “Sırbistan biz Arnavutlardan hiçbir şey istemiyor, devlet bizim burada olmamamızı tercih ederdi. Bu yüzden de nüfus sayımında sayılmayı reddediyoruz.” dedi.

Sırbistan’ın güneyindeki her Arnavut ailesinde 17’ye varan sayıda kişi yaşıyor ve hiç kimsenin işi yok. Bu kesim, iş bulma umudunu tamamen kaybettiğini ve bu yüzden de Sırbistan’dan gitmek istediğini söylüyor.

Bujanovac bölgesi sakinlerinden Lyek Haliti SETimes‘a verdiği demeçte, “Devlet Lyek’in sekiz çocuğa nasıl baktığını sorduğunda, nüfus sayımına gideceğim.” dedi.

Kosova’nın katılmadığı 2002 nüfus sayımına göre, Sırbistan’da 59 bin 952 Arnavut azınlık vatandaşı bulunmasına karşın, Sırbistan’ın güneyindeki Arnavutlar sayımı boykot ettiği için bu rakam tamamen doğru değil. Nüfus sayımında 135 bin 670 Boşnak ve 15 bin 869 Müslüman sayıldı.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.