Sırbistan Cumhurbaşkanı Srebrenitsa için özür diledi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’ın milliyetçi cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 1995 yılında 8 bin Müslüman erkeğin öldürüldüğü Srebrenitsa Soykırımı için özür diledi. Ancak Nikoliç olayı “soykırım” olarak nitelendirmedi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa kıtasında yaşanan en katlı kıyım olan Srebrenitsa’yla ilfili olarak, Nikoliç, “Sırbistan’ın Srebrenitsa’da işlediği suç için diz çöküp af diliyorum” dedi.

Bosna ulusal televizyonunda yayınlanan “Interview 20” programına bir röportaj veren Nikoliç, “Devletimiz ve halkımız adına herhangi bir birey tarafından işlenen suçlar için özür diliyorum” dedi.

Tamamı 7 Mayıs’ta yayınlanacak röportajın bazı kısımları sosyal paylaşım sitesiYouTube‘da dünyaya sunuldu.

İNKAR ETMİŞTİ
Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında cumhurbaşkanı seçilen Nikoliç, iki uluslararası mahkemenin soykırım olduğuna hükmettiği Srebrenitsa katliamını soykırım olarak tanımayı reddetmiş ve büyük bir tartışmaya neden olmuştu.

Nikoliç o dönemde yaptığı açıklamalarında “Srebrenitsa’da soykırım yoktu” demişti.

AŞIRI SAĞCI PARTİNİN LİDERİYDİ
Nikoliç, beş yıl öncesine kadar, Sırpların 1990’lardaki Balkan Savaşları sırasında işlediği suçları inkar eden Sırbistan’daki aşırı milliyetçi Sırp Radikal Partisi’nin en üst düzey yetkililerinden biriydi.

Partinin lideri Vojislav Seselj ise şu an Lahey’de bulunan Birleşmiş Milletler Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) savaş suçları işleme iddiasıyla yargılanıyor. ICTY ve Uluslararası Adalet Mahkemesi (ICJ) Srebrenitsa’yı soykırım olarak tanıyor.

Bu Nikoliç’in ilk özürü olsa da Sırbistan daha önce yaşanan can kayıplarıyla ilgili üzüntü bildiren açıklamalar yapmıştı.

2010 yılında Belgrad parlamentosu tarihi bir deklarasyon yayınlayarak Srebrenitsa katliamını kınamıştı ancak Nikoliç o dönemde bu girişime destek vermemişti.

Hürriyet


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.