Sınır kapılarında oy verme işlemi 10 Mayıs’ta başlayacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Milletvekili genel seçimleri için sınır kapılarında oy verme işlemi 10 Mayıs Salı günü başlayacak. Yüksek Seçim Kurulu’nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, 24. dönem milletvekili genel seçimlerinde yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin hangi gümrük kapılarında oy kullanacağı belirtildi.
Belirlenen gümrük kapılarından oy verme işlemi 10 Mayıs Salı günü Yüksek Seçim Kurulu’nun o çevre için belirleyeceği saatte başlatılacak ve 12 Haziran Pazar günü, yine YSK’nın o çevre için belirleyeceği saatte bitirilecek.

Gümrük kapılarında tahmin edilenden fazla sayıda oy kullanıldığı saptandığı takdirde, Yüksek Seçim Kurulu gümrük kapısı ilçe seçim kurulu sayısını artırabilecek. Gümrük kapısı ilçe seçim kurulları 19 Nisan Salı günü saat 17.00’ye kadar kurulacak. Kurul, il ve ilçe seçim kurullarının oluşumu dışında kalan en kıdemli hakimin başkanlığında dört üyeden oluşacak. Bunlardan iki asıl üye devlet memurlarından, diğer iki asıl üye ise son milletvekili genel seçiminde o ilçede en çok oy almış olan ve o ilçede teşkilatı bulunan 2 (iki) siyasi partiden isim istenilerek belirlenecek.

YSK kararına göre coğrafi konumları da gözetilerek yurtdışı seçmenin oy kullanabileceği gümrük kapıları şu şekilde tespit edildi:

Karayolu gümrük kapıları: Gürbulak (Ağrı), Sarp (Artvin), Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli (Edirne), Cilvegözü (Hatay), Dereköy (Kırklareli), Habur (Şırnak). Havalimanı gümrük kapıları: Şakirpaşa (Adana), Esenboğa (Ankara), Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Atatürk (İstanbul), Sabiha Gökçen (İstanbul), Adnan Menderes (İzmir), Erkilet (Kayseri), Dalaman (Muğla), Bodrum–Milas–Güllük (Muğla), Samsun, Trabzon.

Deniz limanı gümrük kapıları: Kuşadası(Aydın), Çeşme (İzmir), Taşucu (Mersin).

Bu arada Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oy verme gününe kadar askerlik süresi bitenlerin durumlarının Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce oy kullanılabilir hale getirilmesine karar verdi.

ANKARA ZAMAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.