Sayıştay, Millet Meclisindeki ikiyüzlü milletvekillerini gün ışığına çıkardı

Haberler
İçeriği Paylaş

İhanet ve partiyi içten parçalama girişimi sonucu Hak ve Özgürlük Hareketi’nden(HÖH/DPS) ihraç edilen sözde bağımsız, son seçimlerde Birleşik Halk Partisi (ENP) listelerini destekleyen Kasim Dal, milletvekillerine verilen mali desteği iktidar partisi Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar Partisi(GERB) üzerinden aldığı açıklandı. Bu bilgiler Sayıştay’ın yapmış olduğu denetim sonrası kamuya açıklandı. Kendisini seçen Türklerin oylarına ihanet edip saf değiştiren ve meclisteki bağımsızlar kervanına katılan Dal gibi yedi adet sözde bağımsız milletvekilin de bu yolu izlediği belirtildi. Bunlardan sekizi GERB biri de Bulgar Sosyalist Partisini (PSB) olmak üzere 1 Ocak 30 Haziran arası seçildikleri partiden farklı olarak başka bir meclis grubuna ait olduklarını beyan etmişler. Mevcut 240 sandalyeli Millet Meclisinde 17 bağımsız milletvekili var. Bunlardan sekizi parti üzerinden mali desteği alırken, dokuz vekil herhangi bir koalisyon, parti meclis grubuna mensupluk bildirmemiş. 2011 yılı için bir vekile verilen ortalama üç aylık devlet mali yardımı 49 228 leva.

Neredeyse %97 Tırgovişte (Eskicuma) ve Dobriç’te (Hacıoğlu Pazarcık) yaşayan Türklerin oylarıyla seçilen kanlı Jivkov rejimi siyasi tutuklusu Kasim Dal ve eski HÖH Gençlik Kolları Başkanı Korman İsmailov’un ihaneti, her yıl Hak ve Özgürlük Hareketine 393 824 levaya mal oluyor. Paranın o kadar önemli olmadığı bu durumda kandırılan, aldatılan ve yalandırılan seçmenlerin, Türk Müslüman seçmenlerin ihanete uğramış olmaları bu hareketi daha da vahim kılıyor. Çoklu siyasi fırka (parti) döneminin başlamasından beri güçlü parti, güçlü beyin takımı, düşüncede esnek ve üretken kurmaylar demek, ancak onlardan da önemlisi mali açıdan güçlü olmak demek.

Osmanlı-Rus savaşından beri ya da herkesin telaffuz ettiği 93 harbinden beri birçok zulme, yok edilme siyasetine ve girişimlerine, zorunlu Hıristiyanlaşma, Bulgarlaşma hareketleri, ona yakın göçe maruz kalan ve azınlık durumunu dahi kaybeden Türkler ayrılığın, parçalanmış olmanın ve ihanetin faturalarını hep ağır ödediler. Kaldı ki tarih tekerrürden ibarettir…

İsmail KÖSEÖMER

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.