Saraybosna’nın öteki yüzü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Saraybosna’nın Ilıca semtindeki Velika Aleya Caddesi, ülkenin çok sayıda tanınmış ünlü sanatçılarının, siyasetçilerinin ve sporcularının yaşadığı bölge olarak biliniyor. Balkanlar’ın en tanınmış sanatçılarından Dino Merlin, Bosna’daki savaş döneminin efsanevi Boşnak komutanları Kerim Luçareviç ve Sefer Haliloviç, halk müziği sanatçısı Şerif Konyeviç, Saraybosna’nın Jelyezniçar futbol takımı teknik direktörü Amar Osim gibi ünlü isimlerin görkemli villalarının bulunduğu bölgede, derme çatma barakada 3 Roman ailesi 14 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor.

Kışın soğuğuna, karına ve yağmuruna rağmen yalın ayak, üzerlerinde giyecek eşyaları dahi olmayan 3 Roman ailesinin okul yüzü görmemiş çocukları, yüzlerinden hiç eksik olmayan gülücüklerle barakalarının ve ebeveynlerinin topladığı demir yığınlarının etrafında gün boyu koşuşturuyor.

Saraybosna’daki tarihi Başçarsı’ya yakın Kovaçi semtinde bir evde daha önce yaşadıklarını söyleyen Seferoviç ailesinin en büyük kardeşi Vehbiya Seferoviç, burada yaşadıkları ev satıldıktan sonra şimdi yaşadıkları yere taşınmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ilıca semtindeki Velika Aleya Caddesi’nde tam 5 yıldır ailesiyle birlikte yaşadığını söyleyen Vehbiya Seferoviç, “Bize ev verme sözünde bulunanlar oldu. Umarım, o günleri de göreceğiz” dedi.

Vehbiya Seferoviç, “Suyumuz yok, yeni elbise alacak durumda da değiliz. Hiçbir şeyimiz yok. Eğer bir evimiz olsa, ben çocuklarıma bir şeyler satın alabilsem, o zaman onlar okula da giderlerdi. Ben hiçbir zaman çocuğumun okula gitmemesini istemem” diye konuştu.

Derme çatma barakalarda 25 yaşındaki Adriyana Ramoviç ise Kemal, Françeska, Vahide ve 9 aylık Lara isimli dört çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor. Bu koşullar altında bir bebekle yaşamanın son derece zor olduğunu ifade eden Ramoviç, ”Bebeğimin başta bez ve süt olmak üzere birçok ihtiyacı bulunuyor. Bebeğim Lara’ya bez ve süt parası kazanabilmek için dileniyorum” dedi.

Barakada yaşamın özellikle kışın çok zor olduğunu ifade eden Ramoviç, birçok kişinin kendilerine yardım sözü verdiğini, ancak bunların yerine getirilmediğini söyledi.

AA– SARAYBOSNA – İvana Depotoviç


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.