Şabanali Ahmed: ‘Güçlü bir iktidar, Bulgaristan ve bölge için çok önemli

Haberler
İçeriği Paylaş

BulgaristanTürkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Milletvekili Şabanali Ahmed, özellikle sığınmacı akının arttığı bir dönemde Türkiye‘de güçlü bir hükümetin iş başına gelmesinin hem Bulgaristan hem de bölge için çok önemli olduğunu belirtti.  
5 (2)
Şabanali Ahmed, Türkiye’deki seçimlerin Ortadoğu ve Balkanlar için ehemmiyetinin büyük olduğunu vurgulayarak, ülkesi Bulgaristan için ise komşu olmaları nedeniyle 1 Kasım seçimlerinin son derece önem teşkil ettiğini söyledi.
Türkiye’nin bölge için vazgeçilmez bir faktör olduğunu ve ülke olarak bu bölgede huzurun kaynağı olmayı sürdürmesi gerektiğini kaydeden Ahmed, bu gerekliliğiseçim sonuçlarının gösterdiğini ifade etti.
Ahmed, “Tarihi bağlarımız ve komşu olmamız hasebiyle işbirliğimizin devam etmesi, karşılıklı ilişkilerin gelişmesi ve stratejik ortaklığımızın devamı açısından seçimsonuçları büyük önem taşımaktadır. İlişkilerimiz,  ticari vе kültürel işbirliği, bölgenin güvenliği, ekonomik alanda özellikle son dönemde gayet iyi olmakla beraber amacımız bu seviyeyi yükseltmektir” dedi.
Türkiye’nin içinde bulunduğu şartların koalisyondan ziyade güçlü bir iradeyi, istikrarı, istikbali ve güveni gerektirdiğini vurgulayan Ahmed, koalisyon kurulamaması üzerine gerçekleştirilen 1 Kasım seçim sonuçlarının ülke ve bölge için çözüm getirdiğini savundu.
Avrupa’daki sığınmacı krizine de değinen Ahmed, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Bölgenin durumu malum, son dönemde Ortadoğu’da maalesef ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu çerçevede Türkiye’nin ülkemiz Bulgaristan ve bölge açısından güçlü bir iktidarı olması çok önemli. Bilindiği üzere ülkemizin ve Avrupa’nın gündemini işgal eden konu mülteci krizidir. Türkiye bu konuda hem ülkemizi hem de Avrupa’yı korumaktadır ve mülteci akınını engellemektedir. Bulgaristan olarak müteşekkiriz ve uluslararası kamuoyunu da bu konuya duyarlı olmaya davet ediyoruz. Seçimsonuçlarının hayırlara vesile olmasını temenni eder ve ikili ilişkilerimizin gelişmesine, demokrasiye katkı sağlayacağına inanıyorum”.
Kaynak: AA

 


İçeriği Paylaş