Rumlar günde 1 milyon euro kira

Български Новини
İçeriği Paylaş

Mülkiyet davalarıyla Türkiye’yi milyonlarca euro tazminat ödemeye mahkum ettiren Rumlar, yeni bir girişim başlatarak KKTC’de Rumlardan kalan mülkler için kira talep ediyor.

KKTC’deki Rum malları için daha önce tazminat ve iade talep eden Rumlar, taktik değiştirerek Türklerin kullandığı mülkler için ilk kez kira istiyorlar. Bu çerçevede Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın Girne’deki orduevi alanı içinde yer alan bir mülk için komutanlığa kira sözleşmesi gönderildi. Ardından Kapalı Maraş bölgesindeki binlerce mülk için kira talep edilmesi gündeme gelecek.

Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde milyonlarca euro tazminat ödemek zorunda bırakan Loizidu ve Arestis davalarının avukatı Ahilleas Dimitriadis, AİHM’in Arestis davasında verdiği karar emsal alındığında kapalı Maraş bölgesi için günde 1 milyon euro kira talep edileceğini söyledi.

NTV’den Selim Sayarı’ya konuşan Ahilleas Dimitriadis, AİHM’in 30 davayı Türkiye aleyhine sonuçlandırdığını sırada ünlü işadamı Konstantinos Lordos’un kapalı Maraş’taki malları için açtığı büyük davanın bulunduğunu açıkladı. Dimitriadis, Lordos davası sonuçlandığında kapalı Maraş için kira bedelinin de belirlenmiş olacağını kaydetti.

ORDUEVİNE KİRA KONTRATI YOLLANDI

Dimadis ailesinin Girne’deki orduevi içinde yer alan mülkü için Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal’a kira sözleşmesi gönderdiğini açıklayan avukat Dimitriadis, askerin çözüme kadar Ada’da kalacağını bu sürede de kullandığı mülklerin sahiplerine kira ödemek zorunda olduğunu iddia etti.

Dimitriadis kira sözleşmesini Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ndeki Daimi Temsilcisi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı Daryal Batıbay’a da yolladığını açıkladı.

Davanın 21 yıl sürdüğünü ve  2008’de sonuçlandığını söyleyen Ahilleas Dimitriadis NTV’ye şöyle konuştu:

“Mahkeme kullanım kayıpları için Türkiye’nin 850 bin euro tazminat ödemesine karar verdi. Başvuru sahibi evini istiyor ancak Türk hükümeti malı geri vermek istemiyor. Kira ödemeden bir başkasının mülkünü kullanamazsınız. Yıllık 35 bin euro kira istedik. Bir sözleşme gönderdik. Türk askeri Ada’dan çekilene kadar bu mülkü kullanabilir çünkü Türk hükümeti Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunduğunda askerin çekileceğini söylüyor. Gidene kadar bize kira ödemek zorundalar.”

MARAŞ’TAKİ MÜLKLER İÇİN GÜNDE 1 MİLYON EURO

Geçmişte Kıbrıs meselesinin sonuçlarının yalnız siyasi açıdan değerlendirildiğine işaret eden Dimitriadis, bugün gelinen noktada işin maddi boyutunun da ele alındığını belirtti, Haziran ayında Stasbourg’ta yapılacak Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu’nda Lordos’un Maraş’taki mallarıyla ilgili başvurusunun görüşüleceğini söyledi:

“Biri evini alıyorsa ve sen onu geri alamıyorsan, o zaman kira ödemesini talep edersin. Bu çok yeni bir durum, ekonomiyle ilgili herkesin bunu dikkate alarak hesap yapması gerekir. Türkiye’nin Maraş için günde 1 milyon euro ödemesi söz konusuysa kaç milyon veya kaç milyar euro ödemek zorunda olacağını düşünün. Özellikle Türkiye Maliye Bakanlığı’nın bu kiraları nasıl ödeyeceğine karar vermesi lazım.”

Mülkiyet meslesinde Türkiye’yi işgalcilikle suçlayan Dimitriadis, “Bu dünyada hiçbirşey bedelsiz değildir bunun da ödenmesi gereken bir faturası vardır” diye konuştu.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.