Rumelililer, Tarihçi Şenel’den Balkan Göçlerini dinledi

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Rumeli Balkan Platformunun 23.Geleneksel Buluşmasında Tarihçi Yazar Volkan Şenel,Göçmen ve Muhacir toplumunun önde gelen isimlerine ‘Balkanlardan Kocaeli’ye Göçler ‘ konulu konferans verdi.

Yeniköy’deki Küçükyıldız Kafedeki Rumeli Balkan Buluşmasına İl Genel Meclis Üyesi Ali Ayaz, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Batı Trakyalılar Derneği Başkanı Engin Nazır, Makedonyalılar Derneği Başkanı Fuat Biçici, Gölcük Trakya İlleri Derneği Başkanı Orhan Karagöz, Istrancalılar Derneği Başkanı Kamil Terzi, Kadıköyspor Başkanı Murat Uzar ve davetliler katıldı. Rumeli Balkan Platformu Sözcüsü Ramazan Kadıçeşme’nin konuşmasıyla başlayan geleneksel buluşmada Küçükyıldız Kafenin usta aşçıları konuklara Balkanların ananevi yemeği kaçamakta ikram ettiler. 1511 Yılında Yavuz Sultan Döneminde Bosna Hersek’ten ilk göçün Karamürsel’de Hersek bölgesine yapıldığını belirten Tarihçi Yazar Volkan Şenel, tarihsel süreçte Kocaeli’nin çok göç aldığını ve özellikle 1912-1913 Başkan Savaşları sonunda zorunlu göç etmek zorunda kalan Muhacirlerin Marmara Bölgesine ve Kocaeli’e yoğunlukla yerleştiklerini vurguladı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1955 ve 60’lı Yıllarda kurulan ilk Sivil Toplum Kuruluşunun Kocaeli Muhacirler Derneği olduğunun belirten Tarihçi Yazar Volkan Şenel, ‘Her göçün kendine özgü bir anısı hikayesi var. Yüzyıllarca vatan bilinen yerlerden kopup Anadolu’ya gelmek kolay değil. İklim şartları ve dönemin siyasi karışıklıkları, dış güçlerce körüklenen milliyetçilik cereyanlarıyla azgınlaşan Bulgar ve Sırp çeteleri çok sayıda Müslüman Türk vatandaşımıza işkence yaptı. Mezalimler toplu katliamlar yaşandı. Osmanlı’nın son döneminde ve Genç Türkiye Cumhuriyeti Balkanlardan gelen vatandaşlarımıza kapısını açtı. Başta Kocaeli olmak üzere yurdun çeşitli yerlerine yerleşen yüzyıllar boyu süren göçlerle Balkanlardan gelen vatandaşlarımız Türkiye’nin kalkınmasında azimle çalışarak büyük fedakarlıklar yaptılar. Ezan ve Bayrak uğruna geldikleri anavatanda günümüze kadar geleneklerini nesilden nesile aktaran Göçmenler ve Muhacirlerin ne yazık ki bu yaşadıkları göçlerle ilgili çok fazla araştırma yapılmadı. Bu göçler şarkılara filmlere konu olmalıydı ‘ derken, yaptığı araştırmalarda kaynak ve doküman bulmakta zorlandığını belirten Şenel, ‘Gelin büyüklerin anılarını dinleyelim, röportajlarla kaydedelim. Anılar yaşananlar, yaşayanlarla mezara gitmesin ‘ diyerek sözlerin tamamladı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

‘Balkanlarda Kocaeli’ye Göçler’ konulu konferansı ilgiyle dinlenen Tarihçi Yazar Volkan Şenel’e plaketini Rumeli Balkan Platfromun İstişare Heyetinden Ramazan Kadıçeşme ve Halil Dokuzlar birlikte verdi.


İçeriği Paylaş