Rumeli Türklerinin, Batı Trakya da Din Eğitimi Problemi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV) Başkanı Hasan İmamoğlu, Batı Trakya’da ve Bulgaristan’da yaşamını sürdüren Müslüman çocukların, din eğitimi alma hususunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti .

Rumeli Türkleri Vakfı Başkanı Hasan İmamoğlu, Batı Trakya’da ve Bulgaristan’da yaşamını sürdüren Rumeli Türklerinin din hususunda sıkıntı çektiğini ve anaokuluna giden 6-7 yaşındaki çocukların evlerine geldiklerinde istavroz çıkardıklarını gözlemlediklerini ifade etti.

rumeli-turklerinin-bati-trakya-da-din-egitimi-problemi

“RUMELİ TÜRKLERİNİN, BATI TRAKYA’DA EN BÜYÜK SIKINTISI, DİN EĞİTİMİ”

Vakıf başkanı İmamoğlu, Rumeli Türklerinin, Yunanistan ve Bulgaristan’da, dil sıkıntısından çok fazla din eğitimi hususunda problem yaşadıklarını dile getirerek, “En çok büyük sıkıntı dilden çok fazla altı yaşındaki anaokuluna giden öğrencilerin evlerine geldiklerinde istavroz çıkardıkları yönündedir. İlköğretim zamanından önce gercekleşen eğitimlerde oradaki makamlar tarafından dini eğitim olarak Müslüman eğitimi değil, Ortodoks eğitimi verildiğini söylüyor oradaki vatandaşlar . Çocuklara bunlar aşılandığı için aileler huzursuz. Orada yaşayanlar bu yanlışı düzeltmeye çalışıyorlar ve oradaki mahalli makamlardan ricaları vardı. En çok büyük sıkıntıları buydu.” diye belirtti .

“RUTEV OLARAK SELANİK’TE GÜZEL BİR CAMİNİN HİZMETE AÇILMASINI İSTİYORUZ”

İmamoğlu, RUTEV olarak Batı Trakya’da camileri ziyaret ettiklerini hatırlatarak, ” Kimi camiler uygunsuz haldeydi, bazılarıysa tadilattaydı. Camilerin uzun zamandır restorasyonda olduğunu anlattılar. Oradaki isteklerimizden biri de Selanik’te bir caminin hizmete girerek Müslümanların vazifelerini, dini inançlarını hep beraber yapabilmeleridir. Bu mevzuda Batı Trakya Derneğimiz çalışmalarını yürütüyor” ifadelerini kullandı.

Ajans 34- EDİRNE


İçeriği Paylaş