Roman orkestrasından büyük başarı

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 1. Roman Festivali’nin en önemli projesi olan bir enstrüman bin roman orkestrası zoru başardı. Yaklaşık üç ay önce Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine verilen kemanlarla çalışmaya başlayan bin çocuk dünyada bir ilke imza attı. Bin çocuk kemanlarıyla Sekapark’ta bir araya gelerek hep birlikte Sadi Işılay’ın bestelediği ‘Sultaniyegah Sirto’ adlı parçayı baştan sona çalmayı başardı. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer konuklar çocukların başarısını ayakta alkışladı. Dünyada ilk kez bin kişinin bir araya gelerek bir eseri çalmasını ulusal ve yerel basın da yakından takip etti.

VATANDAŞLARLA İZLEDİLER

Sekapark Uçurtma Tepesi’nde gerçekleştirilen konsere Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Tahir Büyükakın ve Dr. Mustafa Çöpoğlu, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman Büyükşahin, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın Daire Başkanı Raşit Fidan ve çok sayıda Roman vatandaş katıldı.

“EN BÜYÜK BAŞKAN BİZİM BAŞKAN”

Bir enstrüman Bin Keman Orkestrası uçurtması tepesinde bir süre prova yaparak çalacakları şarkıya çalıştı. Alana Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun gelmesiyle adeta yerlerinde duramayan çocuklar Başkana “En büyük Başkan bizim Başkan” sloganlarıyla sevgi gösterisinde bulundu. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu da çocuklara el sallayarak, başarılar diledi.

ÇOCUKLARI KUTLADILAR

Konser öncesinde çocuklara seslenen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu hayatın uzun bir yol olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Hepimiz bu yola sevgiyle bağlanmalıyız. Sizlerde büyük bir enerji var. Sizleri çok seviyoruz. Ama bunu sadece söylemde bırakmıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle sizlerin yanında olmamız gerekiyor. Projelerimiz bununla sınırlı kalmayacak. Sizlerin eğitimi ve sosyal yaşantınız için de çalışıyoruz. Sizler yarının valileri, savcıları, belediye başkanları olacaksınız. İçinizden geleceğin müzisyenleri, starları çıkacak. Başarınız için hepinizi kutluyor, gözlerinizden öpüyorum” dedi.

GÖNÜL DE TAKİP ETTİ

Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül de Bin Keman Bin Roman Projesi’nde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere Roman Dernekleri Federasyonu ve çocukları kutladı. Çocuklara, “Kocaeli’nin sesini Türkiye, dünyaya var mısınız?” diye soran ve “evet” yanıtını alan Gönül, “Haydi o zaman durmak yok yola devam” dedi.

AYAKTA ALKIŞLANAN BAŞARI

Ardından Bin Roman Bin Keman Orkestrası’nın konserine geçildi. Şef Veysel Kan yönetimdeki Roman Orkestrası büyük bir başarı ile Sadi Işılay’ın Sultaniyegah Sirto eserini seslendirdi. Eserin tamamlanmasının ardından başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere tüm konuklar çocukların başarısını ayakta alkışladı. Başkan Karaosmanoğlu, orkestra Şefi Veysel Kan ve Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar’a çiçek vererek kutladı. Oldukça duygulanan Ahmet Çokyaşar bu esnada gözyaşlarına hâkim olamadı.

BASINDAN BÜYÜK İLGİ

Öte yandan Bir Enstrüman Bin Keman Orkestrası’nın konserine ulusal medya büyük ilgi gösterdi. Birçok ulusal televizyon kanalı konseri görüntüledi ve röportajlar yaptı. Başkan Karaosmanoğlu TV röportajlarında Bir Enstrüman Bin Keman Projesi’nin kendilerine Roman Dernekleri Federasyonu tarafından önerildiğini kendilerinin de projeye destek verdiğini söyledi.

ÇOK YETENEKLİLER

Projeyi faydalı gördüklerini anlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Bu çocukların topluma fayda olmalarında müzik önemli rol oynayacak. Çocuklarımız zaten çok yetenekli. Bin keman bin Roman projesiyle yani müzikle onları hayata bağlamak istedik ve bugün bu manzara ortaya çıktı. Romanları seviyoruz. Topluma katılmalarını önemsiyoruz. Bu nedenle de projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu proje ilkti. Konutları ve eğitimleri için de gereken projeleri düşünüyoruz. Bugün bu mutluluğu bizlere yaşattıkları için Bin Roman Bin Keman projesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, çocuklarımızı kutluyorum” dedi. Başkan Karaosmanoğlu daha sonra çocuklar ve aileleriyle hatıra fotoğrafları çektirdi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.