Plevneliev: Enerji kaynaklarımızı zenginleştirmede Türkiye bizim için son derece önemli bir ülke

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkma törenine katılan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev“Türkiye bizim için son derece önemli bir ülke, çünkü stratejik amacımız enerji kaynaklarını zenginleştirmek” dedi.
Medyalara konuşan Cumhurbaşkanı Plevneliev, 20-21 Eylül’de, yeni seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan, Yunanistan, Arnavutluk ve diğer ülkelerin cumhurbaşkanları ile birlikte Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattının temel atma törenine katılacağını açıkladı.
Plevneliev, memorandum imzalandığını, projenin tamamlandığında Bulgaristan ile Yunanistan’ın gaz satın alabileceğini kaydetti.
Plevneliev, Bulgaristan’ın, Türkiye üzerinden sadece Azerbaycan’dan değil, ileride İran’dan, Katar ve diğer ülkelerden bile doğalgaz satın alabileceğine ve Türkiye’nin bu altyapıya sahip olduğuna vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanı, Bulgaristan-Türkiye gaz boru hattının ülkeye enerji güvenliği sağlayacağının altını çizdi.
Bulgaristan’ın Türkiye’ye elektrik sağlama imkȃnı olduğunu belirten Plevneliev, Türkiye’nin iyi bir partner olabileceğini, büyük pazar olduğunu ve elektriğe ve enerji ürünlerine ve hizmetlerine ihtiyacı olduğunu söyledi.
Plevneliev, Türkiye ile enerji dışında ticaret, altyapı projeleri, turizm, lojistik yardım ve ulaşım hizmetleri alanında iş birliği yapılabileceğini ifade etti.
“DAHA FAZLA TÜRK YATIRIMLARI GÖRMEK İSTERİZ”
Plevneliev “Bulgaristan’da daha fazla Türk yatırımları, Türkiye’de de daha fazla Bulgar yatırımları görmek isteriz” dedi.
Cumhurbaşkanı, önümüzdeki birkaç yılın içinde iki ülke arasındaki ürün alış verişini ikiye katlamayı hedefleyen çalışmalar yapıldığını açıkladı.
Plevneliev şunları ekledi:
Yeni altyapı projelerinin oluşturlması, örneğin Maritsa (Meriç) Otobanı, Filibe ile İstanbul’u birbirine bağlayan hızlı tren yolu inşaa etmeyi plȃnlıyoruz. Kısmen bunun inşaasına başladık. İstanbul Boğazı’nda inşaa edilen tunelini gördük, hızlı trenin Bulgaristan’a ulaştığını da görmek isteriz. Avrupa, Türkiye, Ortadoğu ve Asya arasındaki çok daha geniş ticaretin merkezi olarak bunu Bulgaristan belirleyecek.
Plevneliev, Türkiye’nin Bulgaristan’ın iyi bir komşusu ve stratejik ortağı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki güvenin, iyi ilişkilerin, yatırımların ve ticaretin önemine vurgu yaptı.
Plevneliev şu ifadeleri de kullandı:
Bütün bunlar birikimle olur, ben de Cumhurbaşkanı olarak bunun sembolü olmak isterim, Bulgar-Türk ilişkilerine katkı sağlayacağız.
Aydın Osman | T HABER

İçeriği Paylaş