Pazıl oyunu

Alıntı Yazarlar
İçeriği Paylaş

Nahit Doğu- Seçimler geçti ancak hangi partinin nereden kaç tane vekil parlamentoya gönderdiği daha bügün belli oldu. Meclise giren dört partiden hiçbirinin çoğunluğu elde edememesi pazıl oyununu gündeme getirdi. Hangi parti hangisiyle koalisyon yapabilir, kim kimi destekler, desteklerse nasıl olur… Bu uydu, bu uymadı…
 Şıklar fazla da değil aslında.
GERB lideri, seçimlerden bu yana koruduğu suskunluğunu bozdu ve en çok oyu almasına rağmen seçimlerin iptal edilmesini isteyeceklerini söyledi. Borisov, bunu Anayasa Mahkemesi’nden istese bile iptal edilmeyeceğini çok iyi biliyor.
 İptal lafı parti tabanına gönderilen bir oyundan itbaret sadece.
GERB’i kimse koalisyon ortağı olarak istemiyor. Parlamentoya adım atan diğer üç parti – BSP, HÖH ve Ataka kesinlikle Borisov’un partisi GERB’le iktidar ortağı olmayız diyor.
Borisov çaresiz… Seçimler iptal edilmezse azınlık hükümeti kurmaktan bahsediyor…
İyi güzel ama oluşturacakları azınlık hükümetinin de meclisten onay alamayacağını iyi biliyor.
GERB hükümeti kurmada başarısız olduğunda sıra oy sayısına gore ikinci konumdaki BSP’ye gelecek. BSP’nin ise HÖH’le anlaşma sağlayacağı konusunda kimsenin şüphesi yok.
ATAKA ise BSP tarafından ikna edilecek. Kısacası Borisov seçimleri kazandı ancak kaybedeni yine o oldu.
En azından şimdilik…
İstikrarsız bir siyasi ortamda zemin de çamurdan kayganlaşıyor o yüzden yarın sabah kimin düşeceği belli değil.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.