Parlamento 6 Ağustos’ta Feshediliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, erken genel seçimlerin 5 Ekim 2014 tarihinde düzenleneceğini, 42. Halk Meclisi’nin ise 6 Ağustos’ta feshinden sonra geçici hükümet oluşturulacağını bildirdi.

Plevneliev’in bunu 5 saat süren Meclis’te temsil edilen partiler ve Avrupa Parlamentosu’nda temsilcileri olan Reform Blok ve Sansürsüz Bulgaristan arasında yapılan istişare toplantısından sonra açıkladı. Cumhurbaşkanı, bu Meclis kapsamında yeni bir hükümet kurulmasının mümkün olmadığına kanaat getirdi.

Plevneliev, “Hükümetin feshi için Anayasa’ya göre istişareler yapılıp geçici hükümet kurulması için gereken zaman göz önünde bulundurulacak” dedi. Plamen Oreşarski’nin istifa edeceği tam bir tarih belirtilmedi.

Cumhurbaşkanı, geçici hükümet oluşturulmasının kendilerinin önceliği olduğunu kaydetti. Fakat hükümet kadrosunu belirlemeden önce Halk Meclisi ve Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilen partilerle istişareler gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Geçici hükümetin erken genel seçimlerden önce iki ay yönetimde olması gerekir. Bu da demektir ki, Oreşarski kabinesi hemen hemen temmuz ayının sonuna kadar yönetimde olacak. Reform Blok’tan Radan Kınev’in ifadesine göre mümkün olanca en geç tarih 25 Temmuz 2014’tür.

Meclisin feshinden önce Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı’nın Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB), Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve üçüncü parti ile yeni hükümet kurulması için istişareler yapması şart. Onların 6 Ağustos’tan önce hükümet kurma görevini geri iade etmesi gerekir. 6 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Meclisi feshettikten sonra geçici bir hükümet kuracak.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş