Bosnalı Gençler Bursalı Kardeşleriyle Buluştu

Balkanlardan Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki dostluğun pekiştirilmesi hedefiyle düzenlenen ’2. Uluslararası Çocuklar Dünyanın Direkleridir Kongresi’, Bosnalı çocukları Bursalı kardeşleriyle bir araya getirdi.

Tayyare Kültür Merkezi’nde başlayan kongre, çocukların sesini Bursa’dan dünyaya duyurdu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 4 gün süren kongrede Dr. Bahadır İslam’ın arşivinden derlenen ve çocukların o dönemde yaptıkları savaş resimlerinin bulunduğu serginin açılışını da yaptı.

Balkanlar’dan gelen 65 çocuğu Bursa’da önemli bir organizasyonda ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Altepe, programın ilk kez 2000 yılında Bosna’da gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Balkanlar ve Türkiye arasında dostluk köprülerinin kurulacağı bir kongreyi gerçekleştiriyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun, çocuklarımız gözbebeğimizdir. Dünyanın direkleri, evlerimizin kentimizin neşesi, hayatımızın meyvesi olan çocuklarımız, geleceğimizin en büyük teminatıdır” dedi.

“Bursa, Balkanlar ve Türkiye arasında köprü görevi görüyor”

Başkan Altepe, Balkanlar’ın hızlı bir şekilde gelişip kalkınmasını da arzuladıklarını belirterek, “Bursa, Balkanlar ve Türkiye arasında önemli bir köprü vazifesi görüyor. Sosyal ve sanatsal aktivitelerin yanında fiziki olarak da orada uzun yıllar yaşanamayan kültürün canlanması noktasında önemli faaliyetler yapılıyor. Her zaman için birbirimize yakın olacağız, bizlere bizden fayda var” dedi.

Birlik Mesajı

Çocuklar Dünyanın Direkleridir Derneği Başkanı Prof. Fatima Hukiç ise kongrenin bu yıl Bursa’da gerçekleştirilmesinin anlamlı olduğunu ifade ederek, “Bu kongreyle çocuklara ‘dünyanın refahı için hep beraber adım atalım’ mesajını vermek istiyoruz. Bosna, Türkiye ve dünya gençlerini çok değerli buluyoruz. Gençlerimiz yaşadıkları vatanın sağlam direkleridir. Gençlerimiz iyilikle hareket etmeli ve bunu yaymakla sorumludur. Gençlerimiz bu dünyayı aydınlatan ışıklardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bursalı öğrenciler, ‘Kaliteli diyalog birçok problemi çözer’, ‘Çocuk yetiştirmek insanlığın en önemli ve en karmaşık görevidir’, ‘Sevgiyle başarıya nefretle uçuruma doğru’ ve ‘Alkolizm ve aile içi şiddet’ konularında sunumlar yaptı.

Kaynak: Bursa.bel.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.