Nihayet adalet yerini buldu

Haberler
İçeriği Paylaş

“19 Haziran Lütvi Mestan’ı sevindirdi!”

Mestanlı (Momçilgrad) Yerel Mahkemesi son Genel seçimlerde sözde Türk Dilinde kampanya yaptığı için Merkez Seçim Kurulu tarafından HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan’a kesmiş olduğu 2000 levalık idari cezayı bozdu.

Özel Nova Tv kanalında yayınlanan, Bulgar televizyonlarından yapılan hatalara adanmış komedi gösterisi olarak pazarlanan ve yapımcılığını Bulgar Ermeni’si Cudi Halvaciyan’ın yaptığı “Gospodari na efira” (Yayının efendileri) programı kayıtları üzerine MSK tarafından verilen en yüksek 2000 levalık ceza Yargıç Polina Ambreva’ya takıldı.

Gerekçeli kararında Yargıç Ambreva, söz konusu eylem metininde Lütvi Mestan’ın yabancı dilde seçim kampanyaları yapılma yasağını delmek için hangi söz ve ifadelerini kullandığının belli olmadığını iddia ediyor. Ayrıca kararda Lütvi Mestan’ın dinlenilmek üzere MKS’ye davet edilmediğini ve MKS ceza kararında tarihi 19 Eylül yerine 29 yazdığına dikkat çekiyor, bu durumu prosedürlere ilişkin önemli bir ihlal olarak buluyor.

Duruşma 19 Mayısta yapılmıştı

19 Mayısta yapılan duruşma çok soğuk bir ortamda geçti. HÖH Genel Başkanı 19 Mayıs Cebel Günü ve Mayıs Olayları Anma Günü programını bırakıp Mestanlı Yerel Mahkemesinde görülen duruşmaya katıldı. Yerel Mahkeme başkanının kararıyla gazeteciler içeri alındı ama çekim yapma hakkı verilmedi. MSK Başkanı İvelina Aleksieva duruşmaya tanık olarak katılırken, valilik adına da baş hukuk müşaviri Nikolay Karageorgiev vardı. Orada Mestan Aleksieva’ya Türkçe bilip bilmediği sorusunu sordu ve olumsuz yanıt alınca da mahkemeye dönerek bunun dikkate alınmasını istediğini söyledi. Daha önce Aleksieva programda izledikleri görüntüler ve çeviriyi dinledikten sonra Lütvi Mestan’a ceza kestiklerini belirtti. Mestan’ın, “Siyasi parti başkanı, HÖH başkanı olarak seçmenlere anadilimde hitap etmeden geçemeyeceğim”, ifadesini kullanarak seçim konuşmasına başladığını anımsattı.

Lütvi Mestan anadilinde seçim çalışmaları yapılabilmesi için ceza olaylarını Strasburg Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 12 Mayıs günü Bulgaristan’a karşı dava açılmasına ilişkin başvuru yaptı ve 10 gün sonra kabul edildiği bilgisi geldi. Bu mahkemenin 10 gün içerisinde olumlu yanıt verdiği pek görülen bir olay değil!

Bu Bulgar Mahkemesinin bu konuda ikinci ceza iptal kararı 

9 Haziran günü Varna Bölge Mahkemesi sözde Türkçe kampanya yaptığı için Avrupa HÖH/ALDE milletvekili ve HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük’e Varna Valisinin kestiği 1000 levalık idari ceza kararını bozmuştu. Yargıç Erna Yakova-Pavlova Anayasanın 5. maddesinin 4. fıkrasını örnek göstermiş, Bulgaristan’ın imzaladığı uluslararası antlaşmaların Bulgar iç hukukunun bir parçası olduğunu belirtmişti.

Her iki karar da 14 gün içerisinde İdari Mahkeme önünde temyiz edilebilecek. Gerek Kırcaali gerekse de Varna valiliklerinden henüz bir acıkama yapılmadı.

 

Kaynak: Kırcaali Haber- İsmail Köseömer – Sofya


İçeriği Paylaş