Misyoner derneklerin hedefi Balkanlar

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanlarda İslamlaşma süreciyle ilgili BSV’de bir konferans veren Arnavut bilim adamı Prof. Dr. Fahruş Recebi, “Arnavutluk’ta Batı merkezli dernekler kamuoyunu yanıltmaya, İslamın medeniyet dışı bir din olduğunu aşılamaya çalışıyor. Ancak bu algı yönetimi Arnavutlar arasında başarı sağlayamadı” dedi

bsv

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Balkan Tarihi Konuşmaları” başlıklı program serisinin bu ayki konusu, Arnavutluk oldu. Arnavutların Müslümanlaşma süreci ve Osmanlı devleti algısı üzerine gerçekleşen sunum, Türkiye’ye bu amaçla gelen Priştine Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahruş Recebi tarafından gerçekleştirildi

Programda; siyasî ve sosyal yapı, iktisadî, idarî ve askerî düzenlemeler geniş bir şekilde masaya yatırıldı. Arnavutluk’taki İslami hayatın konuşmanın ana temasını oluşturduğu programda, yaşanılan problemlere de temas edildi.

ARNAVUT KAMUOYU YANILTILMAYA ÇALIŞILIYOR

Prof. Dr. Recebi, Arnavutluk’taki İslami hayat hakkında şunları söyledi: “Günümüz entelektüel çevrelerinde, maalesef Arnavutların İslamlaşma süreciyle alakalı kamuoyunu aldatmaya yönelik birçok yanlış düşünce yayılmaya çalışılıyor. Batı merkezli birçok dernek, kuruluş ve vakıf özelde Arnavutların, temelde ise Balkanların nasıl İslamlaştığı yönünde yanlış bir algı oluşturmak için uğraşıyor.

Bu kuruluşlar İslamın medeniyet dışı bir din olduğunu, doğu toplumlarının bir geleneği ve Batı ile hiçbir ilgisinin olmadığı yönünde kirli propaganda yapıyorlar. Biz Arnavutları Batı’ya nasıl kazanabiliriz diye bir tartışma yürütüyorlar. Arnavutların İslam ilgisi ile hiçbir ilgisi olmadığı iddia ediliyor ama biz oluşturulmaya çalışılan bu yanlış algının doğru olmadığını biliyoruz. İslam ile ilgili böylesine sun’î gündemler yaratılırken, Hristiyan Arnavutların nasıl Hristiyan olduğunu kimse tartışmıyor.”

Haberin devamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

http://www.dunyabulteni.net/haberler/330457/misyoner-derneklerin-hedefi-balkanlar

 


İçeriği Paylaş