Makedon’da Polisin Operasyonunda Öldürülen Kosovalılar Toprağa Verildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’da geçtiğimiz günlerde Makedon polisi tarafından düzenlenen baskın sırasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun 8 Kosovalı üyesi Priştine‘de toprağa verildi.

Makedonya‘nın kuzeyindeki Kumanova şehrinde geçtiğimiz günlerde Makedon polisi tarafından düzenlenen baskın sırasında çatışma çıkmıştı. Çıkan çatışmada öldürülen Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) 8 Kosovalı mensubu Priştine‘de toprağa verildi. Tören öncesinde Priştine‘de kapalı spor salonunda Kosovalı UÇK’lıların naaşları teşhir edilerek, halkın ziyaretine açıldı. Ölenlerin yakınları, arkadaşları ve binlerce Kosovalı saygı duruşunda bulundu. Arnavut bayrakları ile sarılı tabutların yanında UÇK üniformalı arkadaşları nöbet tuttu. Vatandaşlar naaşların yanından geçerek, Makedonya‘da ölen UÇK’lılara son kez veda etti.

makedon-da-polisin-operasyonunda-oldurulen-7352115_x_o

Üç saat süren törenin ardından Makedon polisi ile girdiği çatışmada hayatını kaybeden 9 Kosovalı’dan 8’i Priştine şehitliğine getirildi. Binlerce Kosovalı’nın katıldığı törene Kosovadevlet erkanından katılım olmazken, Kosova Meclisi’nin bazı milletvekilleri hazır bulundu. Arnavut bayraklarına sarılı UÇK’lıların tabutları, mezarları başlarında bir süre bekletildikten sonra toprağa verildi.

Kumanova‘da 9 ile 10 Mayıs tarihlerinde Makedon polisi ile UÇK mensupları arasında çıkan çatışmada 9 Kosovalı hayatını kaybetmişti. Makedonya polisi tarafındanKumanova‘nın Arnavut mahallesinde silahlı bir gruba karşı düzenlenen operasyonda 8polis de hayatını kaybetmişti. Makedon polisi Arnavutlar’ın yaşadığı mahalleye ağır silahlarla ateş açmıştı. Makedonya makamları öldürülenleri terörist, Kosova‘da ise öldürülenler Arnavut davası için hayatlarını feda eden kahramanlar olarak tanımlanmıştı.

Kumanova çatışmasında hayatını kaybeden Kosovalılar’ın yakınlarının cenazelere Makedon makamları tarafından kötü muamele uygulandığı gerekçesiyle Makedonyadevletine karşı dava açacağı öğrenildi. – PRİŞTİNE

haberler.com


İçeriği Paylaş