Londra’yı Türkler savunsun

Български Новини
İçeriği Paylaş

İngiltere’yi yakan isyan ve ardından gelen yağmalama girişimlerine karşın Türkler’indükkanlarını canları pahasına korumasıLondra’da gündem oldu. Sosyal paylaşım sitelerinde “Türkler Londra’yı korusun” çağrıları yapıldı. Başkentteki Türkler ise Türkiye’den polis istedi. 4 gündür süren olaylarda ise 1 kişi ölürken 525 kişi de gözaltına alındı…

İngiltere’de bir gencin öldürülmesiyle çıkan olayların ardından yaşanan yağmaya karşı Türk esnafınmüdahalesi Londra’nın bir numaralı konusu oldu. Başkentin bazı bölgelerinde yaşayan Türkler dükkanlarını korumak için sopalarla, döner bıçaklarıyla ve kebap şişleriyle nöbet tutmaya başladı. İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan videoda da Türk esnafın göstericilerle mücadelesi gözler önüne serildi. Gazeteye kouşan bir Türk, “Bizlermalımızı, canımızı korumaya çalışıyoruz. Bize zarar verenlere biz de veririz” yanıtını verdi. Sosyal paylaşımsitelerinde de Türkler’in dükkanlarını koruması gündem oldu.

Bir kullanıcı, “Dalston’a yerleşip bir Türk’le evleneceğimve sonsuza dek güvende olacağım” dedi. Başka bir kullanıcı da, “Osmanlı ruhu hâlâ ayakta” dedi. Bazıları Gelibolu savunmasına atıf yaparak kentin güvenliğinin Türkler’e teslimedilmesini istedi. Uzmayakoob adlı bir kullanıcı ise, “Polisler dayak yiyor. Bize Türkler lazım” ifadelerini kullandı.

ESNAF TÜRK POLİSİ İSTİYOR 

Saldırıların yoğun olarak yaşandığı Hackney semtindeki Türk esnaf göstericilere ateş püskürdü. İsmini vermek istemeyen 20 yaşlarında bir berber, saldırı zamanında olay yerinde olduğunu ve saldırgan grup ile kavga ettiklerini söyledi. Ali Baba kebapçısı çalışanları ise saldırıların kendilerini korkutmadığını belirterek, “Böyle davranarak bizi sindiremezler” dedi. Mutfak bölümündeki bir çalışan ise “Türk polis istiyoruz” diyerek İngiliz polisinin kendisini bile korumaktan aciz olduğunu ve dünyada problemolan yerlerde Türk güvenlik güçlerinin hemen sükuneti sağladığını söyledi. Aynı çalışan, eylemcilerin insanların paralarını “kendimalı” gibi rahatlıkla gasp ettiğini belirtti.

YAĞMALAMA YARIŞI

İngiltere’de bir gencin öldürülmesiyle başlayan isyan, yağmalama yarışına döndü. En genci 11 yaşında olan gençler Londra’dakimağazaları yağmaladı. Üç gecedir süren olaylarda 525 kişi gözaltına alındı. 44 polis de yaralandı. Tatilini yarıda kesip Londra’ya dönen Başbakan Cameron, 17 bin polisin güvenliği sağlayacağını ilan etti. İngiliz polisinin, başkent Londra’nın yoksul kesimlerindeMark Duggan’ı öldürmesiyle patlak veren isyan, yağmalamaya dönüşerek yayıldı. Olayların Birmingham’a sıçradığı kaydedildi. Batı Midland Polisi tarafından yapılan açıklamada, Birminghamkentinde mağazaların camlarını kıran saldırganların vitrinde sergilenenmalları çaldıkları bildirildi. İlkyardımı arayanların sayısı yüzde 400 artarak 20 bin 800’e fırladı.

HANGİ DÜKKANI BOŞALTALIM?

İngiltere’de yağmalamanIn geldiği nokta iki kIzIn yaptığı konuşma ile de ortaya çıktı. Gerçek ismini vermek istemeyen bir İngiliz, iki genç kızın konuşmasını şöyle aktardı:

Kızlardan biri, Boots adlı dükkana ardından Body Shop adlı dükkana gitmeyi önermiş. “Önce Body Shop’a gidelim. Orası ölünce diğerine geçeriz” demiş. İsmini vermeyen İngiliz, iki kızın dükkanı yağlamadıklarını kaydetti.

Twitter’da organize oluyorlar

Londra’yı yakıp yıkan ve yağmalama olaylarına karışan gençlerin Twitter ve BlackBerrymesaj sistemiyle organize oldukları ortaya çıktı. Bir BlackBerrymesajında, “Her şeyi çalabilirsiniz. Polisler karşı koymuyor” denildi. Başka birmesajda da, “Londra’nın her yerinden insanlar buluşup dükkanları yağmalayıp ‘bedava şeyler’ alıyor. Polis görürsen saldır” ifadeleri kullanılıyor.

140 yıllık ekmek tekneleri kül oldu

İngiltere’de 29 yaşındaki bir gencin öldürülmesini protesto eden eylemciler Londra sokaklarını birbirine katmaya, dükkanlara, evlere zarar vermeye devam ediyor. Zarar gören yerlerden biri de 140 yıllık bir mobilya mağazası. Eylemcilerin yakıp yıktığı tarihi mağazanın sahibi Trevor Reeves, “Burası bizim ekmek kapımızdı. Ailem ve çalışanlarımızın aileleri için bir gelir kaynağıydı. Söyleyecek söz bulamıyorum. 5 nesildir süregelen ekmek kapımız yok oldu” dedi. Reeves’in kardeşi Graham da çok üzgün olduğunu belirterek, “Hayatlarımız yıkıldı. Muhtemelen gelecek günlerde başkalarınınki yıkılacak. Elimizde koca bir sıfırdan başka bir şey kalmadı” şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.