Kültür ve Turizm Bakanı Günay: Daha 500’ün üzerinde eser var

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

BULGARISTAN’DAN GERI ALINAN 20 TARIHI ESER SONRASI “BIZE IADE EDILMESI GEREKEN 500’ÜN ÜZERINDE ESER VAR. YILBAŞINA KADAR BÜYÜK SÜRPRIZLERIMIZ OLACAK” DIYEN BAKAN GÜNAY, ‘KEŞKE GETIREBILSEYDIM DEDIĞINIZ ESER VAR MI?’ SORUSUNA “LOUVRE MÜZESI’NDEKI ‘İZNIK ÇINISI PANOSU’NA TAKMIŞ DURUMDAYIM” CEVABINI VERDI

‘Yılbaşına büyük sürprizler var’

Türkiye, yurtdışına kaçırılmak istenen ama Bulgaristan sınır kapısında yakalanan tarihi eserleri geri almaya başladı. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmalar sonucunda sağlanan bu işbirliği çerçevesinde salı günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sofya’da 20 eseri geri aldı. Bu 20 eserin iade edilmesinin hemen ardından Günay ile konuştuk…
* Bulgaristan’dan iade edilen eserler hakkında neler söylersiniz?
2000’li yıllardan bu yana Bulgaristan’da takip ettiğimiz, bize iade edilmesi gereken 500’ün üzerinde eser var. Önemli bir kısmının bize ait olduğu da kabul edilmiş durumda. Bugün onlardan 20 örnek aldık. Bunlar temsili aslında. Arkasını ben getireceğim demişti Bulgar kültür bakanı. Yakın bir gelecekte geri kalanlarının da önemli bir kısmını alacağız. Bugün Bulgaristan’dan aldığımız eserler önemli bir eser külliyatının parçası olduğu için mühim. Ama görsel açıdan çok önem taşımıyor. Fakat tabii ki özgün eserler.

* Önümüzdeki günlerde Türkiye’ye iade edilecek önemli eserler var mı?
Şu anda açıklamak istemiyorum. Ama yılbaşına kadar büyük sürprizlerimiz olacak. Dünyada bazı takiplerimiz var ki çok daha fazla ses getirecek Türkiye’de.

* Sizin kişisel olarak keşke Türkiye’ye getirebilseydim dediğiniz eser hangisi?
Elimden gelse Bergama sunağını geri getiririm ama şu anda dünya mevzuatına göre bu imkansız. Dünyanın müzelerine dağılmış pek çok eserin her biri beni heyecanlandırır. Ama Louvre’daki İznik çinisi panosuna takılmış durumdayım.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.