Kuklen’de Recep Küpçü’nün anıtı açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

02 Ağustos 2011 y. Cumartesi günü Kuklen'de merhum Şaiir Recep Küpçü’nün Anıtı törenle açıldı.

Kuklen Belediye Başkanı Müh. Dimitır Sotirov'un engin hoşgörüsü ve desteğiyle yapılan Anıt’ın resmi açılışına çok sayıda misafir katıldı. 

Misafirler arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Sn. Ramis ŞEN, Kuklen Belediyesiyle kardeş Belediye olan BURSA / Orhaneli Belediye Başkanı Sn. İrfan TATLIĞOLU ve Belediye Bürokrat ve İşadamları, , Recep Küpçü’nün oğlu Erdinç ve Eşi Cemile Hanım yer aldılar.

Recep Küpçü bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak Filibe iline bağlı Kuklen köyünde 1934 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Kırcaali Türk Pedagoji Okulu’na yazıldı. Öğrenimini Razgrad Pedagoji Okulu’nda tamamladı. Askerliğini bitirdikten sonra eşinin memleketi olan Burgaz’a yerleşti. Recep Küpçü, Burgaz’a yerleştikten sonra Nedyalko Yordanov, Hristo Fotev, İliya Burjev, Stoyço Gotsev, Dimitır Vilinov gibi çağdaş Bulgar şairleriyle yakın dostluklar kurdu. Ve kısa sürede genç şairler grubunun en aranılan ismi oldu. “Yeni Işık” gazetesinde muhabirlik yaptı. İlk şiir kitabı “Ötesi Var” (1963) adıyla yayınlandı. İkinci şiir kitabı “Ötesi Düş Değil” (1967) ise 4 yıl sonra yayınlanmıştır. 1968 yılında ise Bulgar şair Nedyalko Yordanov’un çevirisiyle Küpçü’nün Varna yayın evi tarafından “Dostlarım Yolcu Yolunda Gerek” Bulgarca şiir kitabı yayınlandı. Recep soyadı alan Küpçü’yü, “Küpçüev” olarak değiştirmediği için Bulgar rejiminin hedefi oldu ve işsiz bırakıldı. 26 Nisan 1976 yılında Varna’da aniden vefat etmiştir. Recep Küpçü’nün İstanbul’da Boğaziçi Yayınları tarafından yayınlanan “Seçme Şiirler” adlı bir şiir kitabı vardır. 

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.