Krumovgrad’ta geleneksel Seid Baba Panayırı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün Krumovgrad (Koşukavak) kentinde geleneksel Seid Baba Panayırının resmi açılışı yapıldı. Koşukavak pazarına denk gelen etkinlik, bölgeden ve Türkiye’den gelen çok sayıda misafirin yanı sıra yüzlerce vatandaşı şehir merkezinde bir araya topladı. Dün çocuk programı eşliğinde, yenilenen şehir parkının açılışıyla başlayan panayır programı etkinlikleri, 7 Ekim 2012 tarihine kadar sürecek. Seid Baba Panayırı, Krumovgrad Belediyesi tarafından organize ediliyor. Bu gün gerçekleşen kültür programının resmi konukları arasında Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, başta dernek başkanı Dr. Sadık Cesur olmak üzere Bursa Koşukavak Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğinden 40 kişilik bir heyet hazır bulundular.

Açılışta konuk ve vatandaşlara hitaben konuşan Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, “Seid Baba Panayırı vesilesiyle sizi selamlamaktan çok memnunum, çünkü yine zor, ağır, iyi, kötü bir yilı daha geride bıraktığımızı gösteriyor.

Fakat bununla beraber bu geleneksel bayramımız bizi yine bir araya getirdi ve panayırın iyi geçmesi dileklerinde bulunduruyor. Ben her zaman söylemişimdir, bizim bayramlarımız çok renkli. Çünkü biz hepimiz farklıyız, gerek etnik, gerekse din bakımından farklıyız.
Fakat bizi birleştiren bir şey var, o da hepimizin Krumovgrad Belediyesinin sakini olmamız ve bu kentin geleceği için çalışmamızdır” dedi.

Başkan, doğup büyüdüğü Krumovgrad’ı unutmayıp, bayramında konuk olan Koşukavak Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği temsilcilerini özel olarak selamladı. Onların kenti iyi ve kötü anlarında yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini arz etti.

Dr. Sadık Cesur, “Sebihan Mehmet’e güzel sözleri için teşekkür ederim. Ben buraya gelirken Bursa’daki yaklaşık 50 bin Koşukavaklılar adına hepinize kucak dolusu selamlar getirirken, öncelikle Sayın Belediye Başkanım Sebihan Mehmet’e şükranlarımı sunmak istiyorum ve kendilerine onların selamlarını iletmek istiyorum. Ayrıca benim için son derece heyecanlı bir gün.

23 yıl sonra bana sizlerin arasında bulunmak, sizlerle birlikte olmak şansını tanıyan değerli Belediye Başkanımıza ve ekibine tekrar şükranlarımı sunuyorum ve hepinize iyi eğlenceler diliyorum” diye konuştu. Daha sonra Dr. Cesur Bulgarca olarak, “Bunları Bulgarca söylemek isterdim, fakat bir dil konuşulmadıkça unutuluyor. Bu tür bayramların devam etmesini, daha çok olmasını ve buradaki halkı bir araya toplamasını diliyorum. Böyle güzel bayram olunca sadece Bursa’dan değil, daha da çok Koşukavaklıların olduğu İstanbul, İzmir ve başka büyük şehirlerden göçmenlerin de ilgi gösteceklerini düşünüyorum. Tüm Koşukavaklıların Seid Baba Bayramı kutlu olsun!” diye ifade etti.

Resmi açılıştan sonra sahneye çıkan Ömer Lütfi Kültür Derneğine bağlı Kırcaali Türk Folklor Ekibi muhteşem Rumeli halkoyunları gösterisi sundu, seyircilerin gönlünü fethetti. Dernek çatısı altında yetiştirilen küçük solistler Duygu Ali ve Emre Ahmet ile daha büyüklerden Mert Hüseyin ve Behiye Ahmet sevilen türkü ve modern ritmik parçalarla halkı coşturdular, neşeli anlar yaşattılar. Kırcaali Türk Foklor Ekibinin gösterisinden sonra sunucu herkesi hora oynamaya davet etti.

Konserden sonra sahneye Bulgar pop-folk sanatçısı Rositsa çıktı ve bu tür müzik severleri sevindirdi.

Kent merkezinde düzenlenen programdan başka, Belediye yönetimi tarafından en küçükler için pazar yerine eğlence ve oyun tesisleri kurulmuştu.

Bugünkü panayır programı kent stadında küçük kalelerde oynanan futbol turnuvasıyla sona erdi.

Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.