Kosova’nın bağımsızlığının 10. yılı farklı etkinliklerle kutlandı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’nın bağımsızlığının 10. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Kosova Güvenlik Gücü (FSK) ve polislerin yer aldığı geçit töreni düzenledi.

Güvenlik kuvvetlerinin yer aldığı geçit töreni ve Cumhurbaşkanı Thaçi’nin de katıldığı resepsiyon düzenlendi – Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: – “NATO, AB, ABD ve diğer müttefikler Kosova ile bölgede barış ve sürdürülebilir istikrarın sağlanması yönünde bir çözüm bulunması için birlikte çalıştılar. Bu çözüm Kosova’nın bağımsızlığıydı” – Özel oturumda konuşan Meclis Başkanı Veseli: – “Kosova bugün tüm vatandaşları için sahip oldukları farklılıklara rağmen güvenli bir evdir”

Başkent Priştine’deki Rahibe Teresa Meydanı’nda düzenlenen geçit törenine, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli, Başbakan Ramush Haradinaj, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ile Başbakan Edi Rama, Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Thaçi, burada yaptığı konuşmada, Kosova ordusunun “resmiyet kazanmasının” zamanının geldiğini belirterek, “Stratejik ortaklarımız ve NATO, Kosova ordusunun bu sürecini tamamen destekliyor çünkü bu (süreç) bölge ve ötesindeki barış ile istikrara ek bir değer olacaktır.” dedi.

– Mecliste özel oturum

Öte yandan Kosova Meclisinde de bağımsızlığın 10. yıl dönümü nedeniyle özel oturum düzenlendi.

Meclis Başkanı Veseli, burada yaptığı konuşmada, Kosova’nın on yılda elde ettiklerinin çok büyük olduğunu söyledi.

Demokratik, işlevsel ve etkili bir devlet kurduklarını dile getiren Veseli, “Kosova bugün tüm vatandaşları için sahip oldukları farklılıklara rağmen güvenli bir evdir.” dedi.

Komşuları ile iyi ilişkiler kurduklarını kaydeden Veseli, kuzey komşuları Sırbistan ile de iyi ilişkiler kurmak için iş birliği ruhuyla çalıştıklarını vurguladı.

Arnavutluk Başbakanı Rama da, Kosova ile Arnavutluk’un doğal, ekonomik, siyasi ve kurumsal etkileşim içerisinde bulunan “idari olarak ayrı iki gerçek” olduğunu belirtti.

Başbakan Rama, “Kosova ve Arnavutluk sadece aynı büyükelçilik ve diplomatik temsilcilik değil, aynı dış politikaya sahip olacak ancak neden ulusal otoritenin ve ulusal güvenlik politikasının sembolü olacak cumhurbaşkanı da olmasın.” diye konuştu.

– Bağımsızlık resepsiyonu

Kosova’nın bağımsızlığının 10. yıl dönümünde ayrıca Cumhurbaşkanı Thaçi’nin de katıldığı resepsiyon düzenlendi.

Thaçi, burada yaptığı konuşmada, Kosova’nın şimdiye kadarki fedakarlığının uluslararası toplum tarafından desteklendiğini ve uluslararası toplumun özgürlükleri için yardımcı olduğunu söyledi.

Kosova’nın başarılarına katkıda bulunan başta ABD, NATO ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere herkese şükranlarını ifade eden Thaçi, “NATO, AB, ABD ve diğer müttefikler Kosova ile bölgede barış ve sürdürülebilir istikrarın sağlanması yönünde bir çözüm bulunması için birlikte çalıştılar. Bu çözüm Kosova’nın bağımsızlığıydı.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Haradinaj ise Kosova’nın bağımsızlığının 10. yıl dönümü dolayısıyla duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Kapısını çalan en genç üyesi için Avrupa Birliğini tebrik ediyorum. Aynı zamanda NATO ve dünyanın tüm özgür uluslarını gelecek yeni üyeleri için tebrik ediyorum.” dedi.

Bağımsızlığının 10. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kosova’da bulunan eski Başbakan Davutoğlu, bugün Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile bir araya gelmişti.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş