Kosovalı Sırplara anlaşmayı kabul etme çağrısı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Priştine ve Belgrad’daki liderler, kuzey Kosova’da yaşayan Sırpları, her iki ülkenin AB’ye üyelik yolunu izlemesine olanak sağlayan tarihi anlaşmayı kabul etmeye çağırıyor.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuciç 23 Nisan Salı günü yaptığı açıklamada, “Kosovalı Sırpları birleşerek anlaşmayı uygulamaya çağırıyorum, çünkü biz halkımız olmadan, halkımız da devleti olmadan yapamaz. Kuzey Kosova’daki Sırplarla anlaşmanın gerçekleşmesini ve bunun bizi bölmek yerine birleştirmesini bekliyorum.” dedi.

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxaj buna katılıyor.

SETimes‘a konuşan Hoxhaj, “Anlaşmanın uygulanması kolay olmayacak; Balkanlar’da yaşadığımızın ve Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik tutumunu pek değiştirmediğinin farkındayız. Ancak, Kosova ve Sırbistan’ın ikili ve resmi bir anlaşma imzalaması, Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik politikasında bir değişiklik ve bağımsız Kosova devletinin kabulüdür.” dedi.

Hoxaj, özellikle Kuzey Kosovalı liderler anlaşmayla ilgili referandum çağrısında bulunduğu ve Sırbistan anayasasının uygulanması anlamına gelecek şekilde özerk Kosova eyaletine ait bir meclis kurulmasına ilişkin bir bildirgeyi kabul ettiği için, KFOR ve EULEX de dahil olmak üzere Kosova kurumlarının anlaşmanın uygulanması konusunda bir tutum belirlemesi gerekeceğini söyledi.

Zvecan Belediye Başkanı Dragisa Miloviç Sırp medyasına yaptığı açıklamada, Belgrad’ın müzakere heyetinin “Kosovalı Sırplarla ilgili kararı onlara sormadan verdiğini” söyledi.

Kuzey Kosovalı bir Sırp lideri olan Marko Jaksiç ise, Sırp yetkilileri ihanetle suçladı ve kuzey Kosova’daki Sırpların “yürüyüşler düzenlemek, yol barikatları kurmak ve Kosova sistemine göre yapılacak yerel seçimleri boykot etmek” suretiyle anlaşmanın uygulanmasını engellemeye çalışacağını söyledi.

Belgrad merkezli B92‘ye konuşan Jaksiç, “Direnişi Kuzey Kosova’dan Belgrad’a taşımaya çalışacağız, çünkü bu ihanet Kosova’da değil, Sırbistan’ın başkentinde gerçekleşmiştir. Hayatta kalma mücadelemizi Kosova’dan çok Belgrad’da vereceğiz, çünkü asıl tehlike Priştine veya Brüksel’den değil, Belgrad’dan geliyor.” dedi.

Kosova Başbakan Yardımcısı Hayredin Kuçi ise, Priştine’nin anlaşmanın uygulanmasına dair bir planı olduğunu söyledi. Kosova haber ajansı Indeksonline tarafından aktarılan sözlerinde Kuçi, Kosova’nın planıyla Sırbistan’dan gelen plan arasında eşgüdüm sağlama konusunda diyalog gerçekleşeceğini ileri sürdü.

Belgrad Politika Merkezi analistlerinden Dragan Popoviç’e göre, Sırp hükümeti kuzey Kosova’daki siyasi temsilciler üzerinde güçlü bir nüfuza sahip.

SETimes‘a konuşan Popoviç, “Kosova’nın o bölgesinde bulunan yüksek sayıdaki Sırp güvenlik güçleri kuzey Kosovalı liderlerle temas halinde ve bu da anlaşmanın uygulanmasına olanak sağlamalı. Yine de, Sırp liderlerin bağımsız hareket etmeye karar verdiği olası bir senaryoyu dışlayamayız.” dedi.

Popoviç, “Uygulamanın zor ama gerçekçi olmasını bekliyorum. Ciddi bir şiddet olayı beklemiyorum.” diye ekledi.

Kosova Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde güvenlik analisti olarak görev yapan Mentor Vrajolli, yerel Sırp liderlerin tepkisinin beklendiğini ve kuzeyde bölgesel bir yerel meclis ilanının hukuki çıkarımları olmadığını ileri sürdü.

SETimes‘a konuşan Vrajolli, “En büyük ihtimalle, karar verecek tarafların hiçbiri tarafından desteklenmeyecektir. Ancak bölgede bir süre gerginliğe yol açabilir.” dedi.

Belgrad ve Priştine, Kosovalı Sırpları Brüksel anlaşmasını kabul etmeye nasıl teşvik etmelidir? Görüşlerinizi yorum bölümünde bize bildirin.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.