Kosovalı Kadınlar Sırbistan’dan Af Dilemesini Talep Etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosovalı  kadınlar Priştine’de düzenledikleri protesto gösterisinde Sırbistan  ile yapılacak diyaloga karşı sesini duyurdu.

Erkeklerin de destek verdiği  protesto gösterisi , Kosova Kadınlar Ağı ile “Annelerin Çağrısı” Kayıp Yakınları Derneği tarafından örgütlendi. Yüzlerce  kişinin  katıldığı protesto gösterisine Vetëvendosje  (Kendin Karar Al) Hareketi  ve diğer sivil toplum kuruluşlarının aktivistleri katıldı.

“Müzakereler öncesinde adalet ve onur “ sloganı altında düzenlenen protesto gösterisinde Kosovalı kadınlar, Sırp rejimi tarafından Kosova’da dökülen kanı simgeleyen kırmızı t-shirtlerle katıldı. Kadınların  bir çoğu ellerinde kayıp yakınlarının fotoğraflarını da taşıdı.

Kosova ile  Sırbistan liderleri  arasında yapılacak  müzakereler öncesinde Kosovalı kadınların taleplerini dile getiren “Annelerin” Çağrısı” Derneği Başkanı  Nysrete Kumnova, müzakerelere geçilmeden önce   Sırbistan’ın  Kosova’dan özür dilemesini istedi. Savaş esnasında şiddet gören  ve tecavüze uğrayanlara adaletin  tecelli etmesini  talep eden Kumnova,  ahlaki ve maddi zarar görenlere de  tazminat ödenmesini istedi.  Kumnova, “ bu talepler yerine getirilmedikçe, Sırbistan ile siyasi müzakereler yapılmamalıdır” dedi.

Kosova Kadınlar Ağı Başkanı  İgbale Rugova da, müzakerelerin ABD ve Avrupa Birlği (AB) tarafından desteklendiğini, buna rağmen, suçlu konumdaki Sırbistan’ın, mağdur durumundaki Kosova’dan özür dilemesi ve bazı taleplerini karşılması gerektiğini, aksi takdirde Kosova’nın  AB’ye  alınmasının çok pahalıya mal olacağını belirtti.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen protestocular, Kosova başbakanlık binası önündeki parmaklılklara, taleplerin yer aldığı pankartı astı.

Protestoya katılan Firdeze Efendija, savaşın hemen bitiminden sonra sayısız protesto düzenlediklerini, ancak, protestoların fazla etkili olmadığını belirterek,” Kosova Hükümeti artık sesimizi duymalıdır. Çocuklarımızı kaybetmiş  biz analar, adalet  istiyoruz” ifadesini kullandı.

Savaşta 4 çocuk ve eşi katledilen Fornumje Çerkezi, uluslararası camianın Sırbistan’a daha fazla baskı uygulamasını istedi. “ Kurban giden yakınlarımız geri dönmeyecek, ama Sırbistan yaptığı katliamları kabul etmeli” dedi.

Savaşta kardeşini kaybeden Metije Dedina da protesto gösterisinin  pek etkili olacağını zanetmediğini, ama  sesini duyarmak için bu şekilde örgütlenmekten başka çare olmadığını kaydetti.

Protesto gösterisi olaysız sona erdi. /kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.