Kosova’da 5. Türk Sinema Haftası başladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova MESK Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk Sinema Haftası bu yılda geleneğini devam ettiriyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşen Türk Sinema Haftası şölenine çok sayıda üst düzey davetli katıldı. Prizren Cemali Berişa Kültür Evi salonunda düzenlenen Şölen, derneğin faaliyetlerini anlatan slayt gösterisiyle başladı. MESK Derneği Başkanı Ferdi Laya burada yaptığı konuşmasında, sineması olmayan bir şehirde sinema özlemi çekenlerin bu faaliyetleriyle azda olsa sinema özlemini gidereceklerini söyledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, Prizren’in kültür şehri olmasından dolayı bu tür etkinliklerin önemli olduğunu vurguladı. Daha sonra kurum ve kişilere plaketler verildi. Ardından Nefes- Vatan Sağolsun filmi davetlilere izletildi.

9 ila 13 Ekim tarihleri arasında sürecek olan Türk Sinema Haftası’nda 10 Türk sinema filmi sinema severlerin beğenisine sunulacak. Bu yıl ayrıca ilk kez Kültür Evi Salonu, Gazi Mehmet Paşa Hamamı yanı sıra Şadırvan merkezinde de filmler gösterilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği filmlerin gösterileceği Prizren’de 1999 yılından bu yana sinema olmadığından, Kosovalıları sinema özlemini bu etkinlikle gidermiş olacak.

Türk Sinema Haftası etkinlikleri çerçevesinde önceki yıllar etkinliğe Türk sinemasının ünlü Oyuncuları Edis Hun, İzzet Günay, Zülfü Livaneli, Dolunay Soysert gibi ünlü Oyuncular katılmıştı. Dört gün sürecek olan ‘Türk Sinema Haftası’nda şu filimler gösterilecek: Nefes – Vatan Sağolsun, Cenneti Beklerken, Güneşi Gördüm, Gökten 3 Elma Düştü, Eşref Paşalılar, İncir Çekirdeği, Anlat İstanbul, Romantik Komedi, Mavi Gözlü Dev, Son Cellat filmleri yer alıyor./E.Tabak/KosovaPort


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.